Vahşice katledilen Eros kedinin duruşması dün sona erdi. İbrahim Keloğlan serbest bırakıldı!

İstanbul Başakşehir'de 1 Ocak 2024 sabah saatlerinde apartman asansörüne binen İbrahim Keloğlan, Eros isimli kediyi orada görmüş ve tekmelemeye başlamıştı. Asansörden koşarak kaçan kedinin arkasından gelen saldırgan kediyi köşeye sıkıştırarak dakikalarca tekmeleyerek öldürdü.

Keloğlan

Saldırganın Eros isimli kediyi kovaladığı ve dakikalarca işkence ederek öldürdüğü anlar sitenin güvenlik kamerasına yansıdı.

Gözaltına alındıktan sonra kısa bir süre içerisinde serbest bırakılan sanık hakkında dava açıldı.

8 şubattaki mahkemede keloğlan hakkında “evcil hayvanı kasten öldürme” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Mahkeme, daha sonra cezanın “sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini” dikkate alarak 3 aylık bir indirim uyguladı.

Daha sonra ise keloğlanın daha önce hiç hüküm giymemiş olması, duruşmadaki davranışları göz önünde bulundurularak “yeniden suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat” meydana geldiği belirtilerek, hükmün açıklanmasını geride bırakarak tahliye kararı verilmişti.

Bu tahliyenin sonucu büyük tepkilere neden oldu.

Bunun ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Sosyal medya hesabında karara karşı "Karara karşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan itiraz, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek karar kaldırılmıştır. Dava, mahkemesince yeniden görülecektir." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Tunç, “her canlının yaşam hakkının kutsal olduğunu” vurgulayan, fotoğraflarını paylaştığı mesajında, hayvanlara yönelik kötü davranışların karşısında olacaklarını belirtmişti.

Eros Kediiş

Fatih Deveci : Şehitlerimiz ve Gazilerimiz Unutulmayacak! Fatih Deveci : Şehitlerimiz ve Gazilerimiz Unutulmayacak!

Eros davası bitti.

İstanbul'da tekmelenerek can veren Eros isimli kedinin kamu davası dün yeniden görüldü.

Aranın ardından yeniden başlayan duruşmada hakim, sanık İbrahim Keloğlan’a 3 yıl hapis cezası verdi. Ancak iyi hal indirimi uygulanan mahkemede ceza 2 yıl 6 ay hapis cezasına indirilmesinin ardından yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karar verildi.

Bu kararla, sanık Keloğlan hapse girmeyecek.

Duruşma salonuna alınmayan pek çok hayvansever ise duruşmanın olduğu koridorda izdiham oluşturdu. Hayvan severler “Katil İbrahim ve Eros için adalet” sloganları attı.

Bakan Tunç, “Hayvanlarımıza özellikle bu şekilde eziyet eden, onları öldürenlere ilgili yargı olarak biz hassasiyetimizi koruyacağız. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımız bir gece yarısı ‘nasıl olur böyle bir şey’ diye beni aradı. Hepimiz hassasız bu konuda.” diye konuştu.

Duruşmayı takip eden avukat İlke Acar'ın aktardığına bilgilere göre ise İbrahim Keloğlan savunmasında “Ben bir suç makinesi değilim. Bir anlık öfkeyle yaptım. 8 şubattaki duruşmadan sonra köylere giderek kedi maması dağıttım, barınaklara bağışta bulundum. Bana terapi gibi” geldi dedi.

Şikayetçi avukatlar ise Keloğlan’ın savunmasına karşılık "Sanık çocuk öldürüp sonrasında da çocuk okuttum deseydi dikkate alacak mıydık? Sanık madem pişmandı neden kendisi teslim olmadı? Sanığın iddiaları samimi ve gerçek değildir, tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sanık, kediyi kaçmasına rağmen ısrarla takip etmiş, merhametsiz ve acımasız bir şekilde canavarca hisle öldürmüştür. Tüm deliller doğrultusunda sanık hakkında üst sınıra yakın ceza verilmesini ve tutuklanmasını talep ediyorum." ifadelerini de ekledi.

Dünkü duruşmaya Halkların Kurtuluş Partisi, Türkiye İşçi Partisi, İzmir Barosu, Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Tarım İl Müdürlüğü, Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği, Mazmel Derneği, Hayvanlara Adalet Derneği, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu, Hayvan Hakları Federasyonu, İyi Parti ve Ankara Barosu, duruşmaya katılım taleplerini iletmişti.

Ancak savcı yalnızca Tarım ve Orman Bakanlığı'nın katılma talebinin kabul edilmesini istedi.

Mahkeme Hakimi ise suçtan zarar görmediği gerekçesiyle de tüm kurum ve siyasi partilerin talebini reddetti.

Bu olay kamuoyunda büyük ses uyandırdı.