Eskişehir'de Dünya Engelliler Haftası kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Eskişehir Fizyomer Terapia Estetica Denta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi'nde çalışan sağlık görevlileri, tekerlekli sandalye ve koltuk değneği gibi yardımcı elemanlarla parkur tamamlayarak engelli bireylerin yaşadığı zorlukları deneyimlediler.

Etkinlik kapsamında parkuru tamamlayan sağlık görevlileri, engelli hastalarının günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları daha iyi anladılar. Hastalarına karşı empati kurma fırsatı yakalayan görevliler, bu sayede hastalarını daha iyi tedavi edebileceklerini ve onlara daha iyi yardımcı olabileceklerini belirttiler.

Beylikova'da 2 Bin Kişilik Yağmur ve Şükür Duası Yemeği Beylikova'da 2 Bin Kişilik Yağmur ve Şükür Duası Yemeği

Eskişehir Fizyomer Terapia Estetica Denta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Tıbbi Direktörü Uzm. Dr. Türkan Tünerir, etkinlik ve tıp merkezinde verilen hizmetler hakkında şunları söyledi: "10-16 Mayıs Dünya Engelliler Farkındalık Haftası. Fizyomer Terapia olarak 24 yıldır engelli bireylerimize hizmet vermekteyiz. Personelimizin de bu hafta içerisinde engelli hastalarımızın yerine kendilerini koyup onların neler hissettiğini anlamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenledik. Engellilerimizin çektiği zorlukları kolaylaştırmak için personelimize çeşitli eğitimler vermekteyiz. Bu hafta nedeniyle de böyle bir etkinlik düzenledik. Bahsettiğiniz gibi çoğu hastamız engelli durumda, biz onların engellerini ortadan kaldırmak için fizik tedavi ve rehabilitasyon branşının tüm hizmetlerini onlara sunarak cihaz yönünden, tedavi yönünden ve diğer sosyal psikolojik yönden kendilerini destekleyerek yardımcı oluyoruz."

Tünerir, ayrıca engelli hastalarının tedaviye gidiş gelişlerini kolaylaştırmak için Engelli Servis Araçları ile onları tedaviye getirdiklerini ve götürdüklerini de sözlerine ekledi.

Eskişehir Fizyomer Terapia Estetica Denta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Başhemşiresi Selma Taneri ise parkur hakkında şunları söyledi: "10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında engelli bireylerimizi daha iyi anlamak , empati kurabilmek için bir etkinlik hazırladık. Parkurda sağlık personelimiz engelli bireylerle empati kurdu. Buradaki amacımız da engel kalbimizde, vücutta değil. Kalben baktığımızda nasıl yardımcı olabiliriz?"

Etkinliğe katılan sağlık görevlileri, engelli bireylerin yaşadığı zorlukları daha iyi anlayabildiklerini ve hastalarına karşı empati kurma konusunda daha bilinçli hale geldiklerini ifade ettiler.