Cemrenin ikincisi Suya Düştü, Bahar Yaklaşıyor! Cemrenin ikincisi Suya Düştü, Bahar Yaklaşıyor!

"Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" teklifi ile birlikte dönüşüm yapılacak binalarda yer alan hak sahipleri arasında çoğunluk şartının kolaylaştırıldığını ifade eden Parlak, bu durumun belediyelerin kentsel dönüşüm bürolarının görevlendirdiği kişilerin sorumluluğunu artırdığını belirtti. Eski binaların depreme dayanıklılık testinden geçmesinin önemine vurgu yapan emlakçı, sürecin maddi boyutuna da dikkat çekti.

Yeni kararla birlikte yüzde 50+1 kişinin kabul etmesi durumunda kentsel dönüşüme gidilebileceğini söyleyen Özgül Parlak, ancak Eskişehir'de bu sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesinin zor olduğunu dile getirdi. Parlak, belediyelerin kentsel dönüşüm bürolarının yetkilendirdiği kişilerin binalardan test alması gerektiğini ve bu testin maliyetli bir süreç olduğunu belirtti.

Emlakçı, kentsel dönüşümün, yaşam kalitesini artırarak can ve mal kaybını minimuma indireceğini ifade ederek, "Eski binaların hepsinin dönüştürülmesi gerçekten çok iyi olacak. Hem şehrimiz hem de yaşam kalitemiz açısından çok iyi olacak. Yenilenen binalar sayesinde can ve mal kaybı da en aza indirilecek" dedi.