En Düşük Emekli Maaşı 10 Bin TL'den Fazla Olacak! Değişim Yolda

Ülkemizdeki milyonlarca emekli, en düşük emekli maaşının ne zaman ve ne kadar güncelleneceğini merak ediyor. Artık en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmaktan çıkıyor. Peki, en düşük emekli maaşı ne zaman değişecek?

En Düşük Emekli Maaşına Zam Gelecek Mi?

Emekliler, her yıl iki defa yılbaşında ve yıl ortasında maaş zamları alır. 6 aylık enflasyon rakamlarına göre değişen en düşük emekli maaşı, Temmuz ayında tekrar güncellenecek. Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki enflasyon oranları açıklandı. Ancak emekliler için 6 aylık enflasyon oranının tamamlanması için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon oranlarının da açıklanması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Yeni Emekli Maaşı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emeklilere yönelik düzenleme ve çalışma hakkında önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz, "Emeklilerimize 6 ay için bir artış yapılmıştı biliyorsunuz. Bu yüzde 50'ye varan artış 6 ay için geçerli, 6 aylık süre için yapılmıştı. 6 ay sonrası memurlarda olduğu gibi emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır" dedi.

Ayrıca Yılmaz, Çalışma Bakanlığı'nın emekliler için gündelik hayata dokunan çalışmalarının olduğunu belirterek, "Gerekli ayarlamalar mutlaka ele alınacak, yapılacaktır. Çalışma Bakanlığımız, tamamlandığında bu çalışmaları toplumla paylaşacaktır" ifadelerini kullandı.

Müjde Vatandaşa! Akaryakıtta Tek Fiyat Uygulaması 15 Mayıs'ta Başlıyor! Müjde Vatandaşa! Akaryakıtta Tek Fiyat Uygulaması 15 Mayıs'ta Başlıyor!

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Uzmanlar, 6 aylık enflasyon oranlarına bağlı olarak en düşük emekli maaşının ne kadar olacağına dair tahminlerde bulundu. Nisan ayı içerisinde yüzde 3,25, Mayıs ayında yüzde 3 ve Haziran ayında ise yüzde 2,54 oranında bir enflasyon artışı bekleniyor. Bu oranlarla hesaplandığında, 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olabilir. Uzmanların değerlendirmesine göre en düşük emekli maaşı 12.500 TL ile 15.000 TL arasında değişebilir. Net rakam için 6 aylık enflasyon oranlarının kesinleşmesi gerekiyor. (Haber Merkezi)