Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre, 44 ülke arasından Türkiye'deki emekliler gelir bakımından dünya sonuncusu oldu. Yaşam kalitesi açısından ise sadece Hindistan'ı geçerek 43'üncü sırada yer aldı.

Yapılan araştırmada:

  • 44 ülke karşılaştırıldı.
  • Emeklilerin geliri ve yaşam kalitesi değerlendirildi.
  • Türkiye, her iki kategoride de en son sıralarda yer aldı.

Bu durum emekliler için büyük bir mağduriyet yaratıyor. Temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan emekliler, yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Emekliler, "Asgari ücrete rekor zam yaparlarken, emeklilere yapmadılar. İyileştirme yapacağız dediler ancak iyileştirme yapılmadı. Asgari ücret bile 17 bin olmuş, en düşük ücret asgari ise emekliler neden daha düşük alıyorlar. Senelerce çalıştık, emekli dönemimizde refah bir şekilde yaşamak istiyoruz." şeklinde yorum yaptılar. Emekli olmayan vatandaşlar ise emeklilerin içinde bulunduğu zor durumu gördüklerini ve emeklilere haksızlık yapıldığını savundular.

Sivas'ta Deprem Anı Kameralarda! Gazeteciler Sarsıntı Sırasında Şoka Girdi Sivas'ta Deprem Anı Kameralarda! Gazeteciler Sarsıntı Sırasında Şoka Girdi

Vatandaşlar emekli aylıkları ile yaşamanın çok zor olduğunu, emeklilerin gelirlerinin iyileştirilmesi için acil adımlar atılması gerektiğini ifade ediyorlar. Vatandaşlar hükümetin acilen emekliler için adım atmasını bekliyorlar.