Kurban Bayramı'na yaklaşırken emekli bayram ikramiyeleri merak konusu olmaya devam ediyor. Son gelen bilgilere göre 3.000 TL tutarındaki ikramiyeler tam olarak ödenmeyecek ve 4,5 milyon dul ve yetim kesintiye uğrayacak.

Müjde Vatandaşa! Akaryakıtta Tek Fiyat Uygulaması 15 Mayıs'ta Başlıyor! Müjde Vatandaşa! Akaryakıtta Tek Fiyat Uygulaması 15 Mayıs'ta Başlıyor!

TAM ÖDEME YAPILMAYACAK!

Türkiye'de SGK'dan maaş alan yaklaşık 4,5 milyon dul ve yetim bulunuyor. Bu kişiler, emekli bayram ikramiyelerini tam olarak alamayacak ve kesintiye uğrayacak. Kesinti oranı, dul ve yetim maaşının bağlandığı orana göre değişecek. En yüksek kesinti oranında bile emekli bayram ikramiyesi 2.250 TL olacak. Yetim maaşı olarak babalarından %25 oranında maaş bağlanan kişilere ise sadece 750 TL ödenecek.

Bu durumdan etkilenen kişiler SGK'ya şikayette bulunsa da herhangi bir çözüm bulunmuyor.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Emekli bayram ikramiyelerinin net ödeme tarihleri henüz belli değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından kamuoyuna açıklanacak. Ancak ödemelerin Haziran ayının 2. haftasında, Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde emeklilerin banka hesaplarına yatması bekleniyor.