Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu müjdeyi verdi: Elektronik Mühür altyapısı tamamlandı ve kullanıma hazır hale getirildi.

Elektronik Mühür ile kamu işlemlerinin dijitalleşmesi, zamandan, kâğıttan ve birçok masraftan tasarruf sağlanması ve resmi evrak güvenliğinin artırılması hedefleniyor.

E-Mühür Nedir?

Elektronik İmza Kanunu'nda yapılan düzenlemeler ile Elektronik Mühür, resmi mühür dahil her türlü fiziki mühür ile aynı hukuki niteliğe sahip olacak. Elektronik bir belgenin tüzel kişi tarafından oluşturulduğunun ve kaynağının belirlenmesi, mühürlenen verinin bütünlüğü elektronik mühür ile sağlanacak.

E-Mühürün Faydaları:

  • Kamu işlemlerinde dijitalleşme
  • Zamandan ve kâğıttan tasarruf
  • Masrafların azalması
  • Resmi evrak güvenliğinin artması
  • Mali Mühür ve kurumsal mühür yerine kullanılabilirlik
     

E-Mühür Ne Zaman Kullanılacak?

Elektronik Mührün, Mali Mühür yerine kullanılabileceğine ilişkin düzenlemelerin tamamlanmasının ardından ülkemizde kullanımı başlatılması planlanıyor.

Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Sivas Turistleri Cezbetmeye Devam Ediyor Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Sivas Turistleri Cezbetmeye Devam Ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Elektronik Mühür ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

  • "Elektronik Mühür ile kamu işlemlerinin dijitalleşmesinin yanı sıra zamandan, kâğıttan ve birçok diğer giderden tasarruf sağlayacak, resmi evrak güvenliğini artıracak bir adımı daha atmış bulunuyoruz."
  • "Elektronik Mührün, Mali Mühür yerine kullanılabileceğine ilişkin düzenlemelerin yapılmasının ardından ülkemizde kullanımını başlatmayı planlıyoruz."
  • "Teknolojik gelişmelere paralel olarak elektronik imzalı verileri kimin imzaladığı kadar yazıyı imzalayanın hangi kurum adına imza attığının önemli bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Elektronik ortamda bir belgeyi üreten kurum, kuruluş, işletme ya da tüzel kişiliğin belirlenebilmesi için “Mali Mühür” uygulamasını başlattık. 5070 sayılı Kanun ve İlgili Yönetmelik ile hukuki dayanağı oluşturulan ‘Elektronik Mühür’ ile ilgili çalışmaların yapılmasının ardından Elektronik mührün hem mali mühür hem de kurumsal mühür yerine kullanılabilmesini sağlayacağız.” açıklamasında bulundu."

Muhabir: BÜLTEN