Çocuk haklarının ihlalinin önüne geçmek adına dünyanın dört bir yanında 20 Kasım günü çeşitli etkinlikler yapılıyor.521aa23f-689b-4f38-8403-3a46144a0a08

Son yıllarda çocukların her türlü haklarını savunmak adına kurulan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği de (UCİM) çocuklara yönelik yapılan faaliyetlerde en ön sırada yer alıyor.

Sivas’a Ambulans Helikopter Tahsis Edilmeli Sivas’a Ambulans Helikopter Tahsis Edilmeli

UCİM Sivas İl Sorumlusu İrem Naz Polat, 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’ne yönelik açıklama yaparak çocukların bir gün değil her gün haklarının savunulması gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda Sivas’ta 20 Kasım Çocuk Hakları Günü için çocuklarla yaptıkları etkinliklerden bahseden Polat; “Etkinliğimizde, çocuk hakları boyama kitabımızı çocuklarımız ruh sağlığı uzmanlarımızla birlikte boyadılar. Üyelerimiz çocuklarımıza UCİM balonları hediye ettiler. Aynı zamanda standımızı ziyaret eden misafirlerimize de UCİM tanıtımı yapıldı. Yüzlerce çocuğa ulaşabilmek onların yüzündeki gülümsemeye şahit olmak bizim için büyük bir mutluluktu. Çocuklarımıza ulaşabildiğimiz diğer etkinliklerimizi planlamaya ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

UCİM ailesi olarak çocuklara haklarını öğretmek amacıyla yaptıkları çalışmalara değinen İl Sorumlusu İrem Naz Polat; “Saadet öğretmenimizin mücadelesiyle başlayan, “Saadet öğretmenimizin mücadelesiyle başlayan, “Çocuklar Vatandır Vatanına Sahip Çık” düsturuyla ilerlediği mücadele yolunda çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda yıllardır Türkiye genelinde bulunan 12 önleme ofisi, 70 ilde bulunan yapılanmaları ve 200 bini aşkın üyesiyle ihmal ve istismarı önleme aşamasında çeşitli eğitim ve etkinlikler yapmış ve yapmaya da devam etmektedir. Yetişkinlere ihmal ve istismarın psikolojik ve hukuki boyutunu anlatırken çocuklarımıza ise ağırlıklı olarak sahip olduğu haklarını anlatıyoruz. Öncelikli olarak “Bedensel Söz Hakkı” eğitimlerinde çocuklarımıza “Hayır” deme hakları olduğunu öğretiyoruz. Bunun yanı sıra çocuklarımızın Çocuk Hakları Sözleşmesi’ nde belirtilen ülkemizde de 1990 yılından itibaren uygulanan temel haklarını çocuklarımızın yaş seviyelerine uygun şekilde öğretmek için Çocuk Hakları Atölyeleri düzenliyoruz. Bir senedir faaliyet gösteren UCİM Sivas gönüllüleri olarak Sivas’ta çocuk hakları çalışmalarımıza Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi’nde başladık.” ifadelerini kullandı.