Hazine ve Maliye Bakanlığıkira gelirlerini mercek altına aldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin beyanname döneminin yaklaştığını ve bu yıl beyannamelerde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlemler başlatılacağını açıkladı.

4,5 Milyon Konut Analiz Edilecek

Tapu ve nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip yaklaşık 4,5 milyon konut analiz edilecek. Kiralık olarak kullanıldığı tespit edilen adreslerde fiili tespitler yapılacak ve kiracılardan edinilen bilgiler elektronik ortamda tutulan bir tutanakla Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sistemlerine aktarılacak. Bu bilgiler banka hesap verileri ve vergi beyanlarıyla karşılaştırılarak gerekli kontroller gerçekleştirilecek.

Beyanname Ne Zaman Verilecek?

2023 yılında elde edilen kira gelirleri, 1-31 Mart 2024 tarihleri arasında beyan edilecek.

25 ŞUBAT 2024 BOĞA BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 25 ŞUBAT 2024 BOĞA BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İstisna Tutarları:

  • Mesken kira geliri için: 21.000 TL
  • İşyeri kira geliri için: 150.000 TL

Giderler:

Mükellefler, götürü gider yöntemini seçerek hasılatının %15'ini kazancından indirebilecek veya gerçek gider yöntemini seçerek belgelemek kaydıyla kanunda belirtilen gayrimenkule ilişkin giderlerini hasılattan indirebilecektir.

Eğitim ve Sağlık Harcamaları:

Beyanname veren gerçek kişiler, beyanname üzerinden eğitim, sağlık harcaması, hayat/şahıs sigorta primleri, bazı bağış ve yardımları belli sınırlar dahilinde indirebilecektir.

Ceza Riski:

Kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyerek gelirin kayıt dışı bırakılması durumunda, mükellefler ödenmesi gereken vergi kadar vergi cezası da ödemek zorunda kalabilecektir.

Beyanname Nasıl Verilir?

Beyanname, Vergi Dairesine veya Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden verilebilir. Hazır Beyan Sistemi kullanarak beyannameler kolaylıkla verilebilmektedir.