Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda İş İnsanlarıyla Buluştu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda İş İnsanlarıyla Buluştu

Çankırı'da faaliyet gösteren ve Türkiye'nin en büyük lastik üreticilerinden biri olan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de, 5 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Bu durum, fabrikada çalışan binlerce işçinin greve gitmesine ve üretimin durmasına yol açtı.

Petrol-İş Sendikası ile şirket yönetimi arasında maaş artışı, çalışma koşulları ve sosyal haklar gibi konularda anlaşma sağlanamadı. Sendika, bu anlaşmazlık sonucunda grev kararı alarak üretimin durdurulmasını sağladı.

Grev kararıyla ilgili açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, "Amacımız üretimi durdurmaktı, durdurduk. Bundan sonra dışarıdayız. Her an masada müzakereye açığız. Her zaman elimiz tokalaşmak için açıktı, şimdi ise yumruğumuzu sıktırdılar. Bize bunu yapmayacaklardı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha