SİVAS 29 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER SİVAS 29 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER

6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelerek 11 ilin yıkımına neden olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 şiddetindeki iki depremden Sivas’ta büyük ölçüde etkilendi.

Gürün ilçesinde büyük bir yıkıma neden olan depremler Sivas merkezde de oldukça korku yaşanmasına neden oldu.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin artçıları devam ederken 23 Kasım 2023 Perşembe günü Malatya’da meydana gelen 5,3 şiddetindeki deprem Sivas’tan da hissedildi.

Vatandaşların panik yaşamasına neden olan depremin ardından vatandaşlar, Sivas’ın depreme hazır olup olmadığını sormaya başladı.

Vatandaşlar; “Şehir merkezimiz oldukça eski yapılarla dolu. Her mahallede mutlaka atıl binalar bulunuyor. Meskun bölgeler dışında Cumhuriyet Üniversitesi’ne giderken Bağdat Caddesi, şehir merkezindeki İstasyon ve Atatürk Caddesi’ndeki binaların sağlamlığı ne durumda? Olası bir depreme hazırlar mı? Bu soruların cevabı yetkililer tarafından verilmeli. 6 Şubat günü ülkemizin 11 ilinde ve bizim Gürün ilçemizde yıkılan binalar, bizlere ders olmalı ve önlem alınmalı. Sivas, yaşanan son depremleri oldukça hissetti. Demek ki bu noktada atılması gereken bazı adımlar var.” ifadelerini kullandı.

Siyasiler Bunu Dile Getirmeli

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde 55 bin vatandaşın hayatını kaybettiği 100 binlerce vatandaşınsa memleketinden olduğunu hatırlatan vatandaşlar; “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 milletvekili tarafından temsil ediliyoruz. Milletvekillerimiz, ilimizde yapılacak kentsel dönüşümleri dile getirmeli. Çok büyük acıların, çok büyük travmaların yaşanmasının önüne geçmenin yolu bu. Şehrimizin siyasetçiler bu konuda çalışma yapmalı ve ilimizde büyük bir kentsel dönüşüme gidilmeli.” açıklamasını yaptı.