Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Esnaf ve sanatkarların sorun ve sıkıntıların Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Polat’a  iletti.

Türk Mutfağı Haftası Sivas'ta Masterchef Buluşmasıyla Kutlanıyor! Türk Mutfağı Haftası Sivas'ta Masterchef Buluşmasıyla Kutlanıyor!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)  Genel Başkanı Bendevi Palandöken başkanlığında Ankara’da düzenlenen Meslek Kuruluşları İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Ticaret Bakanı Sayın Prof.Dr Ömer Bolat, Bakan Yardımcıları, Tesk Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken, Esnaf Sanatkarlar Kooperatifleri Genel Müdürü sayın Taha Enes Şeker, birlik ve federasyon başkanları ile yöneticileri katıldı.

Toplantıya katılarak esnaf ve sanatkarların sorunlarını Bakan Prof. Dr. Ömer Bolat’a ileten Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, yaşanan ekonomik gelişmelerin ve piyasa koşullarının esnafları da mağdur ettiğini dile getirerek, esnafın sorunlarına değindi.

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, perakende yasasının biran önce güncellenerek esnafın zincir marketler karşısında mağdur edilmemesini, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve  Kefalet  Kooperatifinin verdiği kredilerin finansmanları açılması ve limitinin her esnafa üst limit olan 750.000 TL verilmesi ve 36 aya düşen vadenin 60 aya çıkartılması, Bağkurlu esnafların emekli olurken 9000 prim gün sayısının 7200’e düşürülerek  SSK’lılarla eşitlenmesi müjdesinin hayata geçirilmesini , Bağkurlu esnafa geride dönüm borçlanma hakkı tanınmasını, çırak okullarında yapılan staj sigortasının emeklilik için başlangıç o alarak sayılmasını, çırak öğrenciler için işletmelere ödenen devlet katkısı ödemelerinden yararlanacak olan teşvik alan programların güncellenmesi ile kuaför , berber ve güzellik salonları gibi meslek dallarında devlet katkısı kaldırılmıştır. Bu alanların yeniden belirlenerek devlet katkısının kapsamının genişletilmesi sağlanmalı, kredi kartı ve pos cihazlarının oranları düşürülmeli, yeni yılda kamu ve özel bankaların esnafa yönelik uzun vadeli ve düşük faizli kredi verilmesi verilmeli, esnafların daha fazla mağduriyet yaşamaması için işyeri  kira artışı oranlarına sınırlama getirilmeli, Fiyatı devlet tarafından belirlenen doğalgaz, elektrik gibi kullanılan enerji giderlerinde esnaflarımızı yansıyan KDV ve ÖTV nin alınmaması, SSK ve BAĞ-KUR teşvik prim oranlarının %5’ten %10’a çıkarılmasını , Perakende mal satışları ve hizmet ifaları dahil tüm satışlarında elektronik ortamda e- fatura ve e-arşiv faturası düzenleyen işletmelerden yazar kasa post cihazı istenmesi zorunluluğunun kaldırılması, Sivas’ın giriş ve çıkışlarında yer alan kantarların kaldırılması başta olmak üzere yerel ve yasal sorunların yer aldığı dosyayı Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat’a takdim etti.

Sesob Başkanı Demirgil, her zaman esnaf ve sanatkarların yanında olan, destek ve katkılarını esirgemeyen sayın Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat’a, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’e ve esnafın yanında yer alan tüm bürokratlara teşekkür etti.