Cumhuriyet’in 100’üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde Sincan’daki 13 okulda kan bağışı etkinliği düzenlendi.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Doğan Hayatını Kaybetti Eski Diyanet İşleri Başkanı Doğan Hayatını Kaybetti

Sincan Belediyesi ve Kızılay ortaklığında geleceğin kan bağışçılarının küçük yaştan yetiştirilmesi amacıyla Sincan’da bulunan 13 okulda kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi. Etkinliğe Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın yanı sıra Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler ile çok sayıda veli ve öğrenci katıldı. Veliler kan bağışı kampanyasına katılarak kan bağışında bulunurken, öğrenciler ise “Kan ver hayat kurtar” sloganları ile kan vermenin insan hayatı üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekti.

“Kan bekleyen, organ bekleyen bütün vatandaşlarımıza şifa olmak istiyoruz”

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı ve Organ Bağışı Haftası sebebiyle kan bağışı seferberliği başlattıklarını dile getiren Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “Gerek organ bağışının ne kadar önemli olduğu meselesi gerekse de kan bağışında Sincan bir rekora gitmek istiyor. Bütün okullarımız, STK’larımız seferber olmuş durumda. İnşallah kan bekleyen, organ bekleyen bütün vatandaşlarımıza şifa olmak istiyoruz” dedi.

“Bizim amacımız özellikle okullarda kan bağışı bilincini oturtmak, geleceğin kan bağışçılarını yetiştirmek”

Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı çerçevesinde gerçekleştirdikleri etkinliklerin yıl sonuna kadar devam edeceğini ifade ederek, “Bizim amacımız özellikle okullarda kan bağışı bilincini oturtmak, geleceğin kan bağışçılarını yetiştirmek. Dolayısıyla Sincan ilçesinde, 13 okulda büyük bir organizasyon yapıyoruz. İnşallah muvaffak oluruz. Amacımız aslında burada alınan sayılardan ziyade geleceğin kalp bağışçılarını yetiştirmek. Bu küçük kalplerin, manevi olarak da büyük kalpleri ileride kan bağışı yağma bilinciyle büyümelerini istiyoruz. Ben tüm vatandaşlarımızı Türk Kızılay’ına ve hastaya destek olmak için kan bağışına davet ediyorum” diye konuştu.

"Bir gün bize de lazım olabilir"

Kan bağışı kampanyasına katılan veli Hatice Yıldırım ise panik atağı olmasına rağmen kan verdiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok iyi bir şey. Korkanlar gelsin versin. Kan vermek hayat kurtarıyor ama biz bazen önemsemiyoruz. Bir gün bize de lazım olabilir. Vermelerini tavsiye ediyorum.”