Mücahit Karakoç, Kanada'da yaşayan 26 yaşında bir inşaat işçisi. Geçtiğimiz yıl başlayan halsizlik, iştahsızlık ve aşırı yorgunluk şikayetleri ile Kanada'da farklı hastanelere başvurdu. Aldığı ilaç tedavisine rağmen şikayetleri devam eden Karakoç, sağlık durumunun ağırlaşması üzerine yakınlarının önerisiyle Medicana Konya Hastanesi'ne başvurdu.

Hastanede yapılan tetkikler sonucunda Karakoç'a Crohn hastalığı teşhisi konuldu. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bilal Toka tarafından iğne ve ilaç tedavisi uygulanan Karakoç, yaklaşık 2 hafta içinde şikayetlerinden kurtularak sağlığına kavuştu.

Karakoç, yaşadığı süreci şu şekilde anlatıyor:"Sürekli tuvalete gitmem, eklemlerimin ağrıması, yorgunluk ve bitkinlik vardı. Bu şikayetler üzerine hastaneye başvurdum ve bana Crohn hastalığı teşhisi konuldu. Kanada'da aldığım ilaçlar işe yaramadı, hatta beni daha da kötüleştirdi. Konya'ya geldiğimde Doç. Dr. Bilal Toka bana uygun tedaviyi uyguladı ve ikinci haftada bile etkisini gördüm. Artık çok daha iyiyim, ağrılarım geçti, yemek yiyebiliyorum ve sık sık tuvalete gitmiyorum. Yorgun değilim ve yataktan kalkmak bile istemiyordum ama şimdi iyiyim."

Doç. Dr. Bilal Toka ise Karakoç'un tedavisini şu şekilde açıklıyor:"Mücahit bize geldiğinde Crohn hastalığının ince bağırsağında ve kalın bağırsağın üst kısmında yoğun bir şekilde tutulum gösterdiğini gördük. Kendisine uygun ilaç tedavisini uyguladık ve şikayetleri kısa sürede hafifledi. Artık işine dönebilecek ve normal hayatına devam edebilecek. Tabii ki ilaç tedavisine bir süre daha devam etmesi gerekecek."

Şehit Kübra Doğanay, Mezarı Başında Anıldı! Şehit Kübra Doğanay, Mezarı Başında Anıldı!

Crohn hastalığı hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Toka, hastalığın çok değişken bir hastalık olduğunu ve bazı hastalarda çok hafif seyredebildiğini, bazılarında ise Mücahit'te olduğu gibi şiddetli olabileceğini ve yaşam kalitesini etkileyebileceğini belirtiyor.

Kaynak: iha