Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başlayan 24. Uluslararası Çocuk Forumu, çeşitli kültür ve coğrafyalardan gelen çocuklara bilgi ve deneyim paylaşma fırsatı sunuyor. "Bugünü Beraber İnşa Edelim" temasıyla düzenlenen forum, 81 İl Çocuk Hakları Komitesi önerileri ve Çocuk Danışma Kurulu tarafından belirlenen konular doğrultusunda ilerliyor.

Forumun açılışına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran ve Çocuk Danışma Kurulu üyeleri, deprem bölgesinden çocuklar ile Arnavutluk, Karadağ, Azerbaycan, Katar, Romanya, Kazakistan, Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kırgızistan, Tacikistan, Bosna Hersek, Kosova, Tanzanya, Bulgaristan, Kuveyt, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Filistin, Kuzey Makedonya, Ürdün, Özbekistan ve Hırvatistan’dan çocuklar katılım sağladı.

Çocuk Hakları Türkiye Koordinatörleri tarafından düzenlenen forumda, çocuklar belirlenen başlık ve alt başlıklar çerçevesinde gruplara ayrılarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların sonunda, çocukların deneyimleri ve önerileri, bir Sonuç Bildirgesi haline getirilerek yüksek düzeyde yetkililere sunulacak.

Filistinli Mohammad Deek, foruma katılan çocuklardan biri olarak Türk halkına teşekkür ederek, Filistin'deki zorlu yaşam koşullarını ve yakın arkadaşlarının başından geçen dramatik olayları paylaştı. Mohammad Deek, "Türk halkını seviyoruz ve gurur duyuyoruz. Savaş sadece Gazze içinde değil, Filistin’in her yerinde. Her gün ayrı bir korku içerisinde yaşıyoruz. Tüm dünyaya seslenmek istiyorum, bir katliam içerisindeyiz. Tüm dünyanın yardımlarını bekliyoruz. Gerçekleştirilen forumdan sonra da Filistin’e daha da yardım geleceğini düşünüyorum. Son zamanlarda en yakın arkadaşlarımdan birisi İsrail tarafından tutuklandı. Bir arkadaşım da zeytin toplarken öldürüldü" şeklinde duygusal ifadeler kullandı.

Sağlık Bakanlığı 419 Eski Hükümlü ve TMY Statüsünde İşçi Alımı Gerçekleştirecek Sağlık Bakanlığı 419 Eski Hükümlü ve TMY Statüsünde İşçi Alımı Gerçekleştirecek

24.Uluslararası Çocuk Forumu, bugün ve yarın devam edecek. Forumun kapanış programına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da iştirak edecek, çocukların sesiyle şekillenen bu önemli etkinliği birlikte sonlandıracak.