Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, 2 Temmuz Madımak Katliamı’nın 31. yıldönümünde anlamlı bir mesaj yayımladı. Karasu, mesajında, Sivas'ın derin yarasını ve katliamın ardındaki adalet arayışını vurguladı.

Madımak Katliamı'nın 31. Yıldönümü Mesajı

Karasu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Pir Sultan’ın, Aşık Veysel’in, Kul Himmet’in, Emsali, Feryadi’nin ve daha nice ozanın yetiştiği Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ta vicdanları kararmış bir güruh tarafından 33 canımızın katledilmesinin üzerinden tam 31 yıl geçti. 31 yıldır bu toplumsal acı, ülkemizin yakın tarihi üzerinde kara bir leke olarak durmaktadır."

Adaletin Yerini Bulması Gerekiyor

Karasu, yıllar geçmesine rağmen katliamın hesabının tam anlamıyla sorulmadığını belirtti:

"Geçen yıllara rağmen katliamın hesabı tam anlamıyla sorulmamış, arkasındaki gerçek sorumlular açığa çıkarılmamış ve adalet tam anlamıyla yerini bulmamıştır. Sorumlularından hesap sorulmadığı ve katliamın faillerine adeta kol kanat gerdiği için linç kültürü ülkemizde ne yazık ki devam etmiş; Gazi'de, Suruç'ta, 10 Ekim'de de acı katliamlar yaşanmıştır."

UDEM-HAKSEN Genel Başkanı Abdullah Peker: "15 Temmuz'da Ülkemize Sahip Çıktık, Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz!" UDEM-HAKSEN Genel Başkanı Abdullah Peker: "15 Temmuz'da Ülkemize Sahip Çıktık, Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz!"

Sivas’ın Temel Değerleri Hedef Alındı

Sivas’ın Kurtuluş Savaşı'nda kritik bir rol üstlendiğini hatırlatan Karasu, katliamın Sivas'ın temel değerlerini hedef aldığını belirtti:

"Kurtuluş Savaşı’nın en kritik döneminde üstlendiği sorumluluklar ile zaferlere giden yolu açan Sivas’ta bu katliamın gerçekleştirilmesi hem Sivaslıları derinden yaralamış hem de Cumhuriyet kenti olan Sivas’ın temsil ettiği temel değerleri hedef almıştır."

Kardeşliği ve Birliği Savunuyoruz

Karasu, mesajında kardeşlik ve birlik vurgusu yaptı:

"Bilinmelidir ki kardeşi kardeşe düşman etmek, sadece yaşanacak yeni acıları doğurur. Birliğimize, beraberliğimize kastedenleri bir kez daha lanetliyorum. Nefretten, kinden ve ayrımcılıktan beslenenlerle mücadelemiz her zaman sürecektir."

Adalet İçin Mücadeleye Devam

Katliamın 31. yıldönümünde adaletin önemini vurgulayan Karasu, insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımının geçersiz olduğunu belirtti:

"Katliamın 31. yıldönümünde bir kez daha 'insanlığa karşı işlenen suçlar' için zamanaşımının geçersiz olduğunu vurguluyor, gerçek adalet için mücadeleye daima omuz vereceğimizin altını çiziyorum."

Aydınlara Saygı ve Rahmet

Karasu, mesajının sonunda aydınlara, şairlere, yazarlara ve ozanlara rahmet diledi:

"Toplumu kutuplaştıran, ayrımcı politikalarla iç siyasette güç kazanmaya çalışanlara karşı mücadelemizi her alanda sürdüreceğimizi belirtiyor, sazında, sözünde ve kaleminde sevgi olan aydınlarımıza, şair, yazar ve ozanlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, her birini ayrı ayrı saygı, rahmet ve hüzünle anıyorum."

Muhabir: BÜLTEN