CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, YHT Ankara-Sivas hattında yaşanan güvenlik sorunlarına bir kez daha dikkat çekerek yetkilileri göreve davet etti. Karasu, "Bir kez daha uyarıyorum, gelin hattın tamamını bir kez daha bilimin ışığında yeniden inceleyelim, alınacak önlemleri belirleyelim. Allah korusun bir facia yaşanırsa, iki elim yakanızda olacaktır." dedi.

Ulaş Karasu, YHT Ankara-Sivas hattının 15 yılda tamamlanamadığını ve son genel seçimler öncesinde aceleyle açıldığını hatırlattı. Hattın açılmasından bu yana 14 ayda iki kez facianın eşiğinden dönüldüğünü belirten Karasu, zemin etütleri konusunda daha önce de uyarılarda bulunduğunu kaydetti.

Karasu, hattın yapım aşamasında da göçükler yaşandığını ve Avrupa Tren İşletim Sistemi'nin (ETCS) henüz tam olarak devreye girmediğini açıkladı. Bu durumun da ek riskler oluşturduğunu vurgulayan Karasu, "TCDD Demiryolu Emniyeti ve Risk Yönetim Müdürlüğü'nün yazılarında da bu riskler açıkça ifade edilmektedir." dedi.

Sivas'ta Trafik Kazası: Bisikletli Yaralı Hastaneye Kaldırıldı Sivas'ta Trafik Kazası: Bisikletli Yaralı Hastaneye Kaldırıldı

CHP'li Karasu yetkililerden acil önlem alınmasını talep ederek: "Gelin bu hattaki güvenlik zafiyetlerini görmezden gelmeyelim. Bir facia yaşanmadan gerekli adımları atalım. Allah korusun bir facia yaşanırsa, sorumluların peşini bırakmayız. İki elim yakanızda olacak." diye konuştu.

Muhabir: bülten