CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, iktidarın Suriye ve sığınmacı politikasının iflas ettiğini belirterek, hükümeti sert bir dille eleştirdi. Karasu, Türkiye'nin Ortadoğu politikasının yeniden şekillendirilmesi gerektiğini vurguladı.


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, yaptığı açıklamada Türkiye'nin Ortadoğu politikası, Suriye politikası ve sığınmacı politikasının çöktüğünü ve iflas ettiğini belirtti. Karasu, bu vahim tablonun başlıca sorumlusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümeti olduğunu söyledi.

Karasu, "Hükümet, neden olduğu Suriye krizini çözemediği gibi, Türkiye'yi bu krizin tutsağı haline getirmiştir. Erdoğan, izlediği politikayla Suriye'nin yıkımına neden olurken ve Türkiye'yi dünyanın sığınmacı deposu haline getirirken, bir de bu insanların hayatı üzerinden Avrupa ile pazarlık yapmaktan çekinmemiştir." ifadelerini kullandı.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Necati Yener'den 2023-2024 Eğitim Yılı Değerlendirmesi Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Necati Yener'den 2023-2024 Eğitim Yılı Değerlendirmesi

Türkiye'de giderek sayısı artan sığınmacıların yarattığı toplumsal, siyasal, ekonomik ve demografik sorunların görmezden gelindiğini söyleyen Karasu, bu sorunlardan bir tanesini bile çözmek için hiçbir girişimde bulunulmadığını belirtti.

Karasu, "Türkiye, Atatürk döneminin temel taşı olan komşuların içişlerine karışmama ilkesine sözde değil, uygulamada da bağlı kalmalıdır. Türkiye, Suriye politikasını yeniden belirlemeli, mevcut statükonun devamının tıkanma noktasına geldiğini görmelidir. Maaşını ödediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının Türk bayrağını yakması, Türk mallarına zarar vermesi kabul edilemez." dedi.

Karasu, Erdoğan hükümetinin sığınmacıların geri gönderilmesi de dahil olmak üzere, sorunun çözümü için derhal gerçekçi ve uygulanabilir bir yol haritası yayınlaması gerektiğini belirtti. Esad yönetimi ile normalleşme sürecinin sürdürülmesi gerektiğini de vurgulayan Karasu, vatandaşları itidalli olmaya ve böyle ortamlarda görülebilecek provokasyonlar karşısında dikkatli olmaya çağırdı.

Muhabir: Akın Bozduman