CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusunun uzaya gönderilmesini olumlu karşılarken, kırsal bölgelerde internet ve telefon hizmetlerinin yetersizliğini eleştirdi. TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Karasu, PTT'deki tasarruf eksikliği ve personel sorunlarına dikkat çekti.

PTT’deki Tasarruf Eksikliği ve Yöneticilerin Servet Garantili Sözleşmeleri

Karasu, son üç yılda 353 şubesini kapatan PTT'nin üst yönetiminde tasarruf önlemlerinin uygulanmadığını belirtti. Üst düzey yöneticilerin servet garantili iş sözleşmeleri yaptığını ifade eden Karasu, bu durumun Sayıştay raporlarında da yer aldığını söyledi. PTT'nin Bilgi Teknolojileri AŞ adlı şirketinde yöneticilerin, iş akitleri feshedildiğinde brüt maaşlarının 36 katı tazminat aldıklarını vurguladı.

Personel Sorunları ve Sürgünler

Karasu, PTT'deki parçalı istihdam politikası nedeniyle çalışma barışının bozulduğunu belirtti. PTT personelinin sürgün ve sendikal ayrımcılık uygulamalarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Özellikle, HABER-SEN üyelerinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle sürgün edildiğini örneklerle anlattı.

PTT'nin Zararları ve Yolsuzluk İddiaları

Sivas Valiliği’nden Uyarı; ‘‘Dikkatli ve Tedbirli Olun’’ Sivas Valiliği’nden Uyarı; ‘‘Dikkatli ve Tedbirli Olun’’

Karasu, PTT'nin 2017 yılında Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesinden sonra zarar etmeye başladığını belirtti. 2017'de 641 milyon kar eden kurumun, 2022'de 3 milyar 478 milyon lira zarar ettiğini vurguladı. Ayrıca, PTT PAL'ın borca batması ve 2 milyon dolarlık kayıp altın dosyasının sumen altı edilmesi gibi yolsuzluk iddialarını da dile getirdi.

Kırsal Bölgelerde İletişim Sorunları

Karasu, uzaya uydu gönderilmesini alkışladığını belirterek, Sivas ve Yozgat gibi illerin kırsal bölgelerinde telefon ve internet hizmetlerinin yetersiz olduğunu eleştirdi. Köy yollarının yapılmaması konusunda da iktidara seslendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, PTT'nin yönetim ve personel politikalarını eleştirerek, kırsal bölgelerdeki iletişim ve altyapı sorunlarına dikkat çekti. Karasu, PTT'deki yolsuzluk ve tasarruf eksikliklerini de vurgulayarak, iktidara çözüm çağrısında bulundu.

Muhabir: bülten