50 senelik ömrüne birçok şampiyonluk sığdıran Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967'de Bulgaristan'da dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken haltere başlayan Naim Süleymanoğlu, 15 yaşında iken Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece "halter tarihinde en genç dünya rekortmeni" unvanını aldı.

Cep Herkülü olarak anılan Naim Süleymanoğlu, 1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 63 rekor kırarken yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyetlerle boykotta yer alması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükûmetinin Soya Dönüş Operasyonu kapsamında Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Şalamanov olarak değiştirildi.

Bulgaristan'daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

Hayatı filmlere konu olan Türkiye’nin ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisi Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017 yılında henüz 50 yaşındayken hayatını kaybetti. Cenazesi, Edirnekapı Şehitliği 'ne defnedildi.

Sivas’tan Ankara Çıkarması Sivas’tan Ankara Çıkarması

Sivas Medya Center ailesi olarak Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nu vefatının 6’ıncı yılında saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.