Ekim 2023 tarihinde Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda öğrencileri taşıyan asansörün düşmesi sonucu 1 kız öğrenci hayatını kaybetmişti.

Genç kızın hayatını kaybetmesinin üzerine Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü’nde yer alan Binali Yıldırım Yurt Yerleşkesinde bulunan yurtlarda asansörlerin çalışmadığı iddiası ortaya atılmıştı.

İddialar gündemi meşgul ederken Binali Yıldırım Yurt Yerleşkesinde bulunan yurtlardan birinde bir öğrenci asansörde mahsur kalınca öğrenciler ayaklandı. Kampüsün girişinde bulunan erkek öğrenci yurdunda konaklayan öğrenciler ile kız yurdunda konaklayan öğrenciler protesto yürüyüşü gerçekleştirerek Kredi ve Yurtlar Kurumu’nu göreve davet etmişti.

Olayın ardından asansörlerin bakımı yapılarak öğrencilerin hizmetine açıldığı öğrenildi.

Öğrenciler Yine de Tedirgin

Eylül 2023 tarihinden itibaren Cumhuriyet Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler, yurtlara giriş yaptıklarında bozuk olduğunu iddia ettikleri asansörlerin menfur olaydan sonra onarıldığı söylenerek kullanıma açılmasından tedirgin olduklarını dile getiriyor.

SİVAS 28 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER SİVAS 28 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER

Öğrenciler; “Eylül ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi başta olmak üzere Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü, Gençli ve Spor İl Müdürlüğü ve yurt yönetimini asansör konusunda bilgilendirdik ama geri dönüş alamadık. Bizlere geri dönüş yapmayan yetkililer yaşanan olayın ardından hemen asansörleri onararak kullanıma açtı. Kullanıyoruz, sorun yok ama tedirginliğimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.