HABER MERKEZİ

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye’nin en önemli Havacılık ve Uzay kuruluşu olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ-TAİ) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Ankara’da gerçekleştirilen protokol ardından bilgiler veren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, “Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak Savunma Sanayii firmalarının geliştirdiği projeler ve AR-GE çalışmalarına her düzeyde dahil olmak istiyoruz. Üniversitemizde eğitim alan Savunma Teknolojileri alanı Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerimizin Türk Havacılık Uzay Sanayii’nde görev alması ve üretilen projelerde sorumluluk üstlenmesi Üniversitemiz ve Ülkemiz açısından çok önemli” dedi.

Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren kuruluşları ziyaret etmeye devam edeceklerini aktaran Rektör Kul, “Bizim temel hedefimiz Savunma Sanayii alanında ihtisaslaşmak ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendis ve ara eleman yetiştirmek. Yani sektöre yön verecek mühendis ve eleman yetiştirerek açığı kapatmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde çalışan uzman ve akademisyenlerin üniversitemizde öğrencilerle bir araya gelmesi, ders vermesi öğrencilerimiz için büyük bir fırsattır. İmzaladığımız İyi Niyet anlaşması ve İşbirliği Protokolü sayesinde gerek lisansüstü öğrencilerimiz gerekse akademisyenlerimiz TUSAŞ-TAİ’nin altyapı ve tecrübelerinden istifade edebilecek. Biz de genç bir Devlet Üniversitesi olan Üniversitemizi böyle savunma sanayiinde lider kuruluşlarımızın Ar-Ge merkezi olarak değerlendirebileceği şekilde konumlandırmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Firmasını Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise, Havacılık ve uzay sektöründe ulusal güvenlik ihtiyacını karşılayan çözümler üretmek ve sanayinin gelişmesine öncülük etmek için AR-GE çalışmalarının önemli olduğunu söyledi.

Bu aşamada Üniversitelere büyük görevler düştüğünü aktaran Kotil, “Araştırmalarda ve proje geliştirilmesi noktasında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesine büyük görevler düştüğünü belirten Genel Müdürü Temel Kotil; “Üniversitelerde geliştirilen projeler ve yapılan araştırmalar Savunma Sanayiinin geleceğine yön verebilir. Bu kapsamda Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile yapılacak olan işbirliğini önemsiyorum” dedi.