Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan Leylekler Vadisi ve Tepesi, Türkiye'nin en büyük leylek kolonisine ev sahipliği yapıyor ve bu da onu doğa fotoğrafçıları için eşsiz bir mekan haline getiriyor. İlkbaharla birlikte leylekler bahar ve yaz aylarını bu bölgede geçirir, yuvalarında yumurtadan çıkan yavrular da şu sıralar dünyaya gözlerini açmaya başladı.

Yavru leylekler büyüyüp gelişmeye devam ederken, leylek nüfusunu da artırıyorlar. Bu durum, bölgeyi ziyaret edenlerin de ilgisini çekiyor. Ebeveyn leyleklerin yavrularını beslemek için yuvalara sürekli yiyecek taşıdıkları da gözlemlenebiliyor. Yavrulardan bazılarının ise kanat çırpmaya başladığı ve yakında uçuş talimlerine başlayacağı görülüyor.

Fotoğrafçılar ve doğa severler için bir cennet

Kırıkkale'de Orman Yangınlarıyla Mücadele: Giriş Yasağı ve Kapsamlı Önlemler Kırıkkale'de Orman Yangınlarıyla Mücadele: Giriş Yasağı ve Kapsamlı Önlemler

Yeşildağ ve Adaköy mahallelerinde bulunan leylek mekanları, fotoğraf ve doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Topluluk üyesi fotoğrafçılar ve doğa severler, toplu ulaşım araçlarıyla bölgeye gelerek yavrularıyla birlikte leylekleri gözlemliyor ve fotoğraflarını çekiyor. Ziyaretçiler, Leylekler Vadisi'ndeki gözetleme kulesine çıkarak yuvaları hakim noktalardan gözlemleyebiliyor.

Beyşehir'e gelen fotoğrafçılar, Leylekler Vadisi'nde mesai harcıyor

Konya'dan Leylekler Vadisi'ne gelen üniversite öğrencisi Elif Bıçakçı, fotoğraf eğitimi için çıktıkları gezide burayı da ziyaret ettiklerini ve bu kadar sayıda leyleği ilk kez bir arada gördüğünü söylüyor. Bıçakçı, fotoğraf açısından güzel görüntüler elde edebileceğini belirtiyor.

Antalya'dan doğa grubu üyesi arkadaşlarıyla birlikte Leylekler Vadisi'ni ziyaret eden hemşire Ümmühan Ekiz de çok sayıda leyleği bir arada görmenin kendisini çok mutlu ettiğini ifade ediyor. Ekiz, ilk kez bu bölgeye geldiğini ve çocukluğunda köylerinde sadece iki leylek ve bir yavru görebildiklerini söylüyor. Ekiz, leyleklerin güzel ve cezbedici hayvanlar olduğunu, onları havada görmenin de ayrı bir güzellik olduğunu belirtiyor. Çektiği fotoğrafları Antalya'ya döndüğünde sosyal medyada paylaşacağını ve burayı gelmek isteyenlere tavsiye edeceğini söylüyor.

Kaynak: iha