Üç ayların son kandili olan Berat Kandili idrak edildikten sonra 11 Mart Pazartesi günü Ramazan ayı başlayacak.

Sivas'ta Sokaklar Fare İstilası Altında! Gündüz Vakti Fare Görüntüsü Tepkilere Yol Açtı Sivas'ta Sokaklar Fare İstilası Altında! Gündüz Vakti Fare Görüntüsü Tepkilere Yol Açtı


Berat Kandili İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi, Berat gecesidir. 16. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.
Berat, Arapçada ''temize çıkma'' anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir. Bu geceyi ibadetle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır.
Ayrıca Berat gecesi, Kur'an'ın Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Hz. Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

Tüm islam camiasının Berat kandilini Sivas Medya Center ailesi olarak kutluyoruz.