Sürücülerin 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında araçlarına kış lastiği takması gerektiğine vurgu yapan Başkan Şaban Yalman; “Karayolları Trafik Kanunu’nun 65\A maddesi gereği kamyon çekici tanker, otobüs, kamyonet, minibüs ve otomobillerin her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Ayrıca söz konusu genelge ile kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork türü araçlarda lastik derinliğinin en az 4 mm olması ve kamyonet minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği derinliği 1,6 mm’den az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında M+S işareti veya kar tanesi işareti aranır. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde M+S işaretinin okunmaması halinde sırt deseni kontrol edilir.” açıklamasını yaptı.

Kış lastiği kuralına uymayan sürücülere yüksek miktarlarda cezai yaptırım uygulanacağını dile getiren Yalman; “Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araçlara 65\A maddesi gereği 2 bin 568 Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktı. Yük ve Yolcu taşımacılığı yapan esnaflarımızın 65\A maddesi gereği cezaya maruz kalmamaları açısından 1 Aralık 2023 tarihine kadar kış lastiği takmaları önemle durulur.” ifadelerini kullandı.

Sivaslı Aslınur Liderlik Koltuğunda! Sivaslı Aslınur Liderlik Koltuğunda!

Başkan Yalman, özellikle son dönemlerde konuşulan kış lastiği taktırma tarihinin 25 Aralık gününe ertelendiği söylemlerinin Sivas için kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti.