İsrail İran'a Misilleme Sözü Verdi: "Bedelini Alacağız" İsrail İran'a Misilleme Sözü Verdi: "Bedelini Alacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, istismara açık bu uygulamayı Ulaştırma Bakanı’na sordu ve “Başka bir başkan adayı da talep etse tavrınız ne olacaktı?” diye sordu.

ANKARA/

AKP’nin seçime bir hafta kala millet bahçesi yaptığı Atatürk Havalimanı içerisinde gerçekleştirdiği “Yeniden Büyük İstanbul Mitingi”nde Marmaray’ı partiye tahsis etmesi, Meclis gündemine getirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, istismara açık bu uygulamayı Ulaştırma Bakanı’na “Başka bir başkan adayı da talep etse tavrınız ne olacaktı?” diye sordu.

AK Parti, eski İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 24 Mart 2024 tarihinde “Büyük İstanbul Mitingi” adı altında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla miting gerçekleştirdi. Bu miting için Marmaray’ın ücretsiz olarak partiye tahsis edildiği ortaya çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz, mitingden saatler önce AKP Pendik İlçe Başkanı Özer Sarıkaya’nın ve Kartal teşkilatının üyelerine mesaj gönderdiğini belgeledi. Ayrıca, AKP’nin 15 Mart’ta TCDD Taşımacılık A.Ş. İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne yazı yazarak miting günü 10.00-16.00 arasında ve dönüşte 18.00-23.00 arasında bütün geçişlerin ücretsiz ve kartsız yapılmasını, ödemelerin de AKP İstanbul İl Başkanlığı tarafından karşılanacağı bildiren talebini ve bu talebin de kurum tarafından uygun görüldüğü ortaya çıktı.

Whatsapp Image 2024 03 26 At 16.56.16

CUMHURBAŞKANI VE TÜM KABİNE SEFERBER OLDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, tek adam rejimini her alanda kurumsallaştırmayı hedefleyen AKP’nin yerel seçimde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirleri kazanmak için iktidarın tüm olanaklarını kullandığını vurguladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere bakanlardan milletvekillerine kadar iktidarın tüm temsilcilerinin sokağa çıkarak Murat Kurum’a destek istediklerini hatırlatan Karasu, bu kişilerin iktidarın tüm olanaklarını da kullanmaktan çekinmediklerini belirtti. Bunun son örneğinin Marmaray’da yaşandığını ifade eden Karasu, miting saatinde hattı kullanacak yolcuların ücretsiz taşındığını dile getirdi.

SUÇ İŞLENDİ

Bunun mevzuatta yerinin olmadığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı, “Devletin gücünü bir parti ve bir adayın başarısı için partizanca kullanmak, peşkeş çekmek anlamına gelir. Bu açıkça suçtur. Bu uygulama kabul edilemez” dedi ve konuyu Meclis gündemine taşıdı. Miting başlangıç ve bitiş saatlerinde Marnaray’ı kullanarak kimlerin mitinge gittiğinin, kimlerin gitmediğinin nasıl tespit edileceğini soran Karasu, “Miting günü önergede belirtilen tarih ve saatler arasında, Marmaray’ı kaç kişi kullanmıştır? Ücretsiz geçen kaç kişi için yükümlük doğmuştur? Ödemeye ilişkin bir ödeme belgesi var mıdır, var ise ödeme bilgisi, tarih ve para olarak miktarı nedir?” diye sordu.

Bakan Uraloğlu’na “Kamu kurumlarının imkanları bir partinin, bir başkan adayının çıkarı için kullanılması doğru ve etik midir? Söz konusu uygulama, istismara açık bir yöntem değil midir? Bu uygulamayı diğer parti adaylarının talep etmeleri halinde talep karşılanacak mıdır?” diye soran Karasu, ayrıca bu uygulamadan, daha önce 0-4 yaş arası çocuk sahibi olan anneleri, toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanımını sağlayan Anne Kart uygulamasını hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Kimin parasını kime veriyorsun?” diyerek çıkışan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberinin olup olmadığının da açıklanmasını istedi.