Kapadokya'da havalanan bir sıcak hava balonu, iniş sırasında ters rüzgara yakalandı ve peribacaları arasına sıkıştı. Pilot Caner Uzun'un soğukkanlılığı ve sağduyulu hamleleri, 20 turistin hayatını kurtardı.

Sabah saatlerinde Avanos ilçesine bağlı Çavuşin köyünden havalanan balon, Göreme beldesinde bulunan Aşk Vadisi'ne geldiğinde beklenmedik bir şekilde ters rüzgarla karşılaştı. Pilot Caner Uzun, tehlikeyi fark ederek acil iniş kararı aldı.

Alçak irtifada uçan balonu inişe hazırlayan pilot, peribacaları arasına acil iniş yapmak zorunda kaldı. Bu sırada balon peribacaları arasına sıkıştı. Haber verilmesi üzerine bölgeye sağlık, itfaiye ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Balondaki 20 turist ve pilot merdivenle tahliye edildi.

Pilot Caner Uzun, olayla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:"Paşabağı bölgesinde saat 05.20 sularında kalkış yaptık. Çavuşin harabeleri, Zelve Açık Hava Müzesi'nin üzerinde gezip Aşk Vadisi içinde turumuzu tamamladıktan sonra Aşk Vadisi karşısına iniş planladık. O anda ters bir rüzgar geldi. Kayalara sürterek iniş yaptık. Hiçbir misafirimizde yaralanma veya bir sıkıntı yok. Hepsi otellerine geçti, şu anda turlarına devam ediyorlar."

Uyuşturucu Operasyonu Kabusa Dönüştü: Polis Memuru Hayat Mücadelesi Veriyor Uyuşturucu Operasyonu Kabusa Dönüştü: Polis Memuru Hayat Mücadelesi Veriyor

Balondaki Portekizli turist Rosa Silva Mesquita da yaşadıklarını şu şekilde anlattı:"O an ekipmanla uğraştılar ve gereken tüm çabayı gösterdiler. Pilot bize sürekli güven ve rahatlık verdi."

Kaynak: iha