Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Yeni hasat sezonunun başarılı geçmesi için bütün hazırlıklarımız tamam. Randevu sistemi ve planlanan alım ve depolama programlarımızla tüm tedbirleri almış durumdayız" açıklamasında bulundu.

ANKARA - Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Merkez ve Taşra Teşkilatı Eğitim, Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni hasat sezonuna ilişkin hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bakan Yumaklı, "Yeni hasat sezonunun başarılı geçmesi için bütün hazırlıklarımız tamam. Randevu sistemi ve planlanan alım ve depolama programlarımızla tüm tedbirleri almış durumdayız" dedi. TMO'nun zor zamanlarda bile ülkenin kadim kurumu olduğunu vurgulayan Yumaklı, hububat sektörünün ekonomi ve gıda güvenliği açısından stratejik önem taşıdığını belirtti.

Erdoğan'dan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı'na Taziye Mesajı: Oğlu İçin Başsağlığı Diledi Erdoğan'dan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı'na Taziye Mesajı: Oğlu İçin Başsağlığı Diledi

Yumaklı, "Çiftçilerimizin toprağa verdiği emeğin alın terinin karşılığını alacağı hasat sezonu yaklaşıyor. Bakanlık olarak hububat ve diğer ürünlerin üretim sürecinden alımına kadar her aşamasını titizlikle takip ediyoruz" şeklinde konuştu. Bakan, hasat sezonu başlamadan önce gerçekleştirilen TMO toplantısında kurumun alım, depolama ve diğer faaliyetlerinin değerlendirildiğini ifade etti.

Yumaklı, 2022 yılı sonunda bitkisel üretimin 129 milyon ton olduğunu, 2023'te ise bu rakamın asrın felaketine rağmen 137 milyon tona yükseldiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl Tarım Kanunu'nda yapılan değişikliklerle ülkede tarımsal üretim sürecinin planlı hale getirildiğini belirten Bakan, bu değişikliklerin stratejik öneme sahip ürünlerde planlı üretime geçilmesini sağladığını ifade etti. Yumaklı, "Bu devrim niteliğindeki düzenlemelerle işlenmeyen arazilerin üretime kazandırılması, tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması, suya göre tarım yapılması ve sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması gibi önemli adımlar atıldı" dedi.

Bakan, yeni hasat sezonunun başlamasıyla birlikte randevu sistemi ve planlanan alım ve depolama programlarıyla tedbirlerin alındığını vurguladı. Gelecek dönemde TMO'nun üretimin sürdürülebilirliği ve piyasa istikrarını sağlamak için üreticilere hizmet vermeye devam edeceğini belirten Yumaklı, çalışanlara kolaylıklar diledi ve çiftçilere hayırlı bir sezon temennisinde bulundu.