İstanbul Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, deniz tabanının altından Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'nde 30 Nisan'da 93 bin 317 araç geçişi ile yeni bir rekora imza atıldığını açıkladı. Bu sayede günlük araç geçişi rekoru kırılmış oldu.

Bakan Uraloğlu, 2024 yılı için günlük ortalama 70 bin 733 araç geçişi garantisi verilen Avrasya Tüneli'nde, yılın ilk dört ayında bu oranın yüzde 4 üzerinde gerçekleşerek günlük ortalama 73 bin 911 araç geçişine ulaştığını ifade etti.

Nisan Ayında da Rekor Geçiş:

Nisan ayında ise bu ortalamanın da üzerine çıkılarak günlük ortalama 75 bin 767 araç geçişi gerçekleşti. 30 Nisan'da ise bu rakam 93 bin 317'ye yükselerek rekor kırıldı.

Uraloğlu: "Dev Eserler Kazandırıyoruz"

Bakan Uraloğlu, bu rekoru "güçlü, planlı ve vizyoner yatırımların" bir sonucu olarak değerlendirdi. Hedeflerinin her modda güvenli ve konforlu ulaşım altyapısını güçlendirmek ve vatandaşlara sunmak olduğunu belirten Uraloğlu, "Bunu da doğru planlama, doğru zamanlama ve doğru yerlerde yaptığımız yatırımlarla gerçekleştiriyoruz" dedi.

Tünelden Bugüne Kadar 132 Milyondan Fazla Araç Geçişi:

AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy "SDE Teiman Cezaevi'nde Filistinlilere Yapılanlar Kanımızı Dondurdu” AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy "SDE Teiman Cezaevi'nde Filistinlilere Yapılanlar Kanımızı Dondurdu”

22 Aralık 2016'da hizmete açılan Avrasya Tüneli'nden bugüne kadar toplam 132 milyon 373 bin araç geçtiği bilgisini veren Uraloğlu, 1 Mayıs 2022'den beri motosikletlerin de tüneli kullanabildiğini hatırlattı. Bugüne kadar 1 milyon 247 bin motosiklet geçişi gerçekleştiğini belirten Uraloğlu, Nisan ayında 2 bin 991 motosiklet geçişi gerçekleştiğini ve motosikletlerin toplam geçişin yüzde 4'ünü, minibüslerin yüzde 5'ini, otomobillerin ise yüzde 91'ini oluşturduğunu açıkladı. (igfa)