2023 yılında çeşitli etkinlikle kutlanan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı, cumhuriyet şehri Sivas’ta da birçok etkinlikle kutlandı.

Özellikle Tarihi Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Kongre Müzesi, 2023 yılında ziyaretçi akınına uğradı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Müzekart’ın fiyatını güncellemeyip 60 lirada bırakmasıyla yerli ve yabancıların 2023 yılında uğrak noktası haline gelen Atatürk ve Kongre Müzesi binasında, Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargâhı” olarak kullanıldı. Sivas Müzesi'nde bulunan kitabesine göre bina 5 Ekim 1892 tarihinde Sivas Valisi Mazlum Paşazade Mehmet Memduh Bey tarafından Mülki İdadi Binası olarak yaptırıldı. Geç Osmanlı Dönemi sivil mimarisinin güzel örneklerinden biri olan yapı üç katlıdır. İç avlulu binanın dış cephelerinde taş, iç mekânlarında ise ahşap malzeme kullanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye'nin bir süre karargâh olarak kullandıkları ve o tarihlerde lise olan bina; Sivas Kongresi'nin 4-12 Eylül tarihleri arasında burada toplanması ile tarihsel bir kimlik kazanmıştır. 1981 yılına kadar okul olarak kullanılan bina onarımı, teşhir ve tanzimi gerçekleştirildikten sonra 1990 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Sivas Atatürk Kongre Müzesi’nde Tarihi Kongre Salonu ve Atatürk'e ait çalışma ve dinlenme odası, kongrenin yapıldığı günlerdeki hali ile muhafaza ediliyor. Müzede kongre öncesindeki olayların, Mustafa Kemal Atatürk'ün kongre hazırlığı ile ilgili tamimlerinin ve bildirilerinin sergilendiği salon; o zamanki muhaberenin temelini oluşturan telgraf odası; Sivas Kongresi ile ilgili tutanakların yer aldığı salon; merkezi Sivas'ta kurulmuş olan Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti'ne ait bildiriler ve haberleri içeren belgeler ile İrade-i Milliye Gazetesi'nin basıldığı matbaa makinası ve bu gazeteye ait nüshaların sergilendiği salonlar bulunmaktadır. Müzede ayrıca Sivas Kongresi sırasında ve sonrasında Sivas'ta alınan tüm kararlara ait belgeler; Cumhurbaşkanlığı Köşkü Atatürk Özel Arşivi, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih Komisyonu ve Ateşe Özel Arşivi, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı arşivlerindeki belgelerin örnekleri müzede sergilenmeye devam ediyor.kongre müzesi

Türkiye-Arnavutluk Dostluğu Güçleniyor: 6 Anlaşmaya İmza Atıldı Türkiye-Arnavutluk Dostluğu Güçleniyor: 6 Anlaşmaya İmza Atıldı

Atatürk ve Kongre Müzesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından sunulan imkan doğrultusunda ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz bir şekilde açtı. Ülkenin dört bir yanından gelen turistler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk ve Kongre Müzesi’ni ziyaret etti.

Yılın Son Günlerinde Müzeye Yoğun İlgi

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerinin bulunduğu Tarihi Kent Meydanı’nda tüm ihtişamıyla varlığını koruyan Atatürk ve Kongre Müzesi, yılın son günlerinde de ziyaretçilerini kabul etti.

31 Aralık 2023 Pazar günü Atatürk ve Kongre Müzesi’ni ziyarete gelen bir kafile Tarihi Kent Meydanı’ndaki diğer eserleri inceledikten sonra müzeyi ziyaret etti.

Binanın yapısına ve ihtişamına hayran kaldıklarını dile getiren turistler; “Sivas, ülkemizin önemli illerinden bir tanesi. Özellikle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Sivas Kongresi’ni Sivas’ta gerçekleştirmiş olması ve o dönemden kalan eserlerin aynı ruhla bugüne taşınmış olması çok büyük bir başarı. Emeği geçen yetkililere teşekkürü borç biliriz.” ifadelerini kullandı.

Kafile, Atatürk ve Kongre Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Sivas’ta bulunan diğer müzeleri ziyaret etmek üzere hareket etti.