Yılın son gününe kadar açıklanacağı ifade edilen asgari ücretin yılın son gününden önce açıklanması bekleniyor.

2023 yılında 2 kere zam alan asgari ücret için 11 Aralık 2023 Pazartesi günü toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısı 18 Aralık Pazartesi günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirmişti.

Sivaslı Aslınur Liderlik Koltuğunda! Sivaslı Aslınur Liderlik Koltuğunda!

25 Aralık 2023 Pazartesi günü üçüncü kez toplanması ve nihai kararı açıklaması beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, henüz asgari ücretin tutarına yönelik bir açıklama yapmadı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısından sonra açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretli vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini dile getirerek; “Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. toplantısı için henüz karar almış değiliz. Ekipler çalışıyor. İnşallah bu hafta içinde açıklamayı arzu ediyoruz. Bir rakam yok, komisyonumuz çalışıyor. Şu an paylaşacak bir şeyimiz yok çünkü o zaman Asgari Ücret Tespit Komisyonumuza haksızlık etmiş oluruz. Çalışıyorlar. Geldiği zaman da biz 3 taraf olarak yan yana geleceğiz, kararı verip, açıklayacağız.” açıklamasını yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ise asgari ücretin 29 Aralık 2023 Cuma gününe kadar açıklanabileceğini söyleyerek; “Asgari ücrette iki görüşme yapıldı. Geçtiğimiz dönemde pandemiden dolayı asgari ücret iki kez belirlendi. Bu süreçte yıllık olarak belirlenecek. 3. görüşme önümüzdeki hafta yapılacak. İşçi ve işveren sendikaları asgari ücreti belirlemede önemli misyonları var. Burada bakanlığımız bir hakem gibi görev yapıyor. Cuma gününe kadar açıklanır diye düşünüyorum. Asgari ücretliyi hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik ezdirmeyeceğiz. Biz işverenlerimizi de desteklemek durumundayız. Şu an 500 TL prim desteği veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gergin Bekleyiş Devam Ediyor

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretliyi doğrudan 85 milyonu ise dolaylı olarak ilgilendiren asgari ücretin belirlenmesi sürecinde gergin bekleyiş devam ediyor.

2023 yılında artan enflasyon vatandaşın mutfağına doğrudan yansırken market rafları, giyim ve ev fiyatları son 10 yılın en yüksek rakamlarını gördü.

Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, 2024 yılında ara zam almayacağı açıklanan asgari ücrete çalışanları mağdur etmeyecek bir zam yapılmasını talep ederek; “Geçim son yıllarda özellikle son aylarda oldukça zorlaştı. Evimize ekmek götürmek, çocuklarımızı güzel şartlarda okutmak ve yetiştirmek istiyoruz. Dolayısıyla asgari ücrete zam yapılması hususunda söz hakkı olanların hakkaniyetli olmasını talep ediyoruz. Tüm Türkiye, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak kararı bekliyor. Ancak komisyon hala üçüncü toplantısını yapmadı. İnşallah hepimizin yüzünü güldürecek bir sonuç çıkar.” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek olan asgari ücret, Ocak 2024’te çalışanlara ödenmeye başlayacak.

Komisyon Beştepe’de Toplanıyor

Milyonlarca vatandaş asgari ücrete yapılacak zammı beklerken Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 16:30’da Beştepe’de toplanacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, asgari ücret için nihai kararın açıklanmasına yönelik 25 Aralık 2023 Cuma gününü işaret ederken bugün gerçekleştirilecek toplantı sonrasında nihai kararın açıklanıp açıklanmayacağı merak ediliyor.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücret miktarını belirlemek üzere çalışmalarına devam ederken yapılacak olan zammın yüzdelik oranlarına göre brüt maaş hesaplamaları yapılıyor.

Alacak zamma göre belirlenecek olan brüt asgari ücret tutarları ise şu şekilde;

Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.