Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, yöre halkı tarafından Nevşehir'deki peribacalarını andıran kayalar keşfedildi. Bölge sakinleri ve bir üniversite öğrencisi tarafından ortaya çıkarılan bu doğal güzellik, turizme kazandırılması için yetkililerden çalışma yapılmasını bekliyor.

Kızılcahamam'ın Kavaközü köyünde yaşayan vatandaşlar, vadide uzun yıllardır gizli kalmış kayalıkları keşfetti. İnce ve uzun yapısıyla peribacalarını andıran bu kayalıklar, bölgeye bambaşka bir güzellik katıyor.

Niğde'nin Bolkar Dağları'nda Koruma Altındaki Doğal Zenginlikler Niğde'nin Bolkar Dağları'nda Koruma Altındaki Doğal Zenginlikler

Keşif Hikayesi:

Mantar toplamak için dağ yamaçlarında gezerken söz konusu kaya oluşumlarını keşfeden üniversite öğrencisi Sefa Taşkın, "Buralar yüksek ihtimalle vadi yamaçlarında akan suların üstlerindeki sert kayaları aşındıramayıp ortalarındaki mineral kayaları aşındırmasıyla oluşmuş yapı. Mantara çıkmıştık. Geziyordum ve bir baktım ki Nevşehir'de peribacasını andıran yapılar vardı. Direkt buraya çıktım ve fotoğraflar çekerek keşfettim" ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlara danıştığını ve buranın peribacası oluşumu olduğuna inandığını belirten Taşkın, "Burası turizme kazandırılabilir, çünkü çok güzel ve doğal bir oluşum bölgesi. İnsanların kafa dağıtması için çok güzel bir yer. Kızılcahamam zaten güzel ve ormanlık bir yer. Bu oluşumun da güzelliğine güzellik katacağını düşünüyorum. İnsanlar buraya temiz hava almak ve kafa dağıtmak için geliyorken, artık peribacasını görmek için gelecekler" diye konuşuyor.

Kaynak: iha