Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, kentin her köşesini denetleyerek halkın huzuru, güvenliği ve sağlığını korumak için çalışmalarını sürdürüyor. Zabıta ekipleri, 7 gün 24 saat görev yaparak zincir marketlerden hafriyat kamyonlarına, restoranlardan şehir içi ulaşım minibüslerine kadar geniş bir yelpazede denetimler gerçekleştiriyor.

Denetimler Kapsamında Neler Yapılıyor?

Duckens Nazon Konyaspor Maçındaki Kırmızı Kartı İçin Özür Diledi! Duckens Nazon Konyaspor Maçındaki Kırmızı Kartı İçin Özür Diledi!
  • Gıda Sektörü: Kafe, pastane, lokanta, kasap, manav ve restoranlarda gıda kontrolleri yapılarak halk sağlığının korunması sağlanıyor. Teftiş defteri, izin belgesi, vergi levhası, yangın söndürme cihazı, hijyen ve genel kılık-kıyafet gibi kriterler kontrol ediliyor.
  • Zincir Marketler: Tüketici Hakları Amirliği ekipleri tarafından zincir marketlerde ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarının karşılaştırılması yapılarak vatandaşlar bilinçli alışveriş yapmaya teşvik ediliyor.
  • Şehir İçi Ulaşım: Ulaşım Trafik Merkez Amirliği ekipleri, Başkentlilerin rahat ve konforlu seyahat edebilmesi için minibüsleri denetliyor. Minibüslerde çalışma izin belgesi, hat bilgisi, protokol numarası, aksesuarların orijinalliği, ücret tarifesi, koltuk sayısı, yolcu sayısı, yangın söndürme cihazı ve ilk yardım çantası kontrol ediliyor.
  • AŞTİ: Terminal Denetim Amirliği ekipleri tarafından AŞTİ'deki otobüs firmaları, kafe, büfe ve restoranlarda denetimler gerçekleştiriliyor. Peronlardaki otobüslerin bagajları ve yolcu listeleri kontrol ediliyor.
  • Gürültü Kirliliği: Çevresel Gürültü Amirliği ekipleri, kentteki gürültü kirliliğini denetleyerek vatandaşların konforunu sağlıyor. Eğlence mekanlarında hassas cihazlarla ses ölçümü yapılıyor.
  • Mezarlıklar: Mezarlık Karakolu Amirliği ekipleri tarafından mezarlık girişindeki çiçekçi ve mermercilere yönelik denetimler yapılıyor.
  • Çevre Denetimi: Çevre Denetim Merkezi Amirliği ekipleri, beton mikserlerinde bulunması zorunlu olan ekolojik kapak ve hafriyat kamyonlarını kontrol ediyor.

Zabıta Ekiplerine Ulaşım

Vatandaşlar, Zabıta Dairesi Başkanlığı'na 153 Alo Zabıta hattından veya https://www.ankara.bel.tr/zabita adresinden ulaşarak şikayet ve dileklerini iletebilirler.