Anadolu'nun El Hamrası olarak da bilinen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, 9 yıllık titiz ve kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından pazartesi günü ziyarete ve ibadete açılıyor.

1228 yılında Mengücekli Beyi Ahmet Şah ve eşi Melike Turan Hanım tarafından yaptırılan eser, Anadolu taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Üzerinde işlenmiş 10 bin farklı motifle büyüleyen cami, taş bezemeleri, 3 boyutlu geometrik stilleri, mimari özellikleri ve manevi atmosferiyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Tarihinin En Kapsamlı Restorasyonu

2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın bugüne kadar gördüğü en kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyor. Uzman ekipler tarafından titizlikle yürütülen restorasyonda, caminin özgün mimarisi korunurken yıpranan taşlar onarıldı, eksik olan parçalar tamamlandı ve genel bir temizlik çalışması yapıldı.

Restorasyonda Neler Yapıldı?

Türk Mutfağı Haftası Sivas'ta Masterchef Buluşmasıyla Kutlanıyor! Türk Mutfağı Haftası Sivas'ta Masterchef Buluşmasıyla Kutlanıyor!
  • 10 bin metrekare yeşil alan ve 6 bin 370 metrekare sert zemin yapıldı.
  • 170 dönümlük arazi kamulaştırılarak çevresinde peyzaj çalışmaları gerçekleştirildi.
  • Yürüyüş yolları, oturma ve seyir alanları, çevre aydınlatması, geniş çim alanlar ve iklime uygun bitkilendirme çalışmaları yapıldı.
  • Uzun yıllar önce zarar gören ve yapının statik olarak dengesini gösteren "Denge Sütunu" tekrar işlevsel hale getirildi.
  • Darüşşifadaki havuz da restore edilerek yeniden hizmete alındı.