Kayseri'nin tarihi 6 bin yıl öncesine uzanıyor ve Anadolu'nun ilk ticaret merkezi olarak biliniyor. Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri'nde yapılan arkeolojik kazılar, bu köklü geçmişe ışık tutmaya devam ediyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu'nun açıklamalarına göre, Kültepe'de bulunan çivi yazılı tabletler, Anadolu'da ilk şirketin 4 bin yıl önce kurulduğunu ortaya koyuyor.

12 Ortak, 15 Kilo Altın Sermaye:

Yaklaşık 15 kilo altın sermaye ile kurulan bu şirketin 12 ortağı olduğu belirtiliyor. Ortaklar, farklı oranlarda altın vererek şirkete ortak oluyordu. Şirketin sermayesini Amur İştar isimli bir tüccar 12 yıl boyunca işletiyordu. Kârın üçte biri Amur İştar'a kalırken, kalanı ortaklar arasında paylaşılıyordu.

Şirket Kuruluş Belgesi:

Kayseri Müzesi'nde sergilenen bir tablette, şirketin kuruluşuna dair bilgiler yer alıyor. Bu belge, Anadolu'da yazının ilk başladığı döneme ait olması bakımından da önem taşıyor. Tabletteki metin, şirketin kuruluş işlemlerini, sermaye dağılımını, kâr paylaşımını ve diğer detayları içeriyor. Şirket kuruluş belgesi, günümüzdeki şirket senetlerine benzetilebilir.

Anadolu'da Ticaretin İlk Örneği:

Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk

Bu bulgu, Anadolu'da ticaretin ne kadar eski bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor. 4 bin yıl önce kurulmuş bir şirketin varlığı, o dönemde ticaretin oldukça gelişmiş olduğunu ve organize bir şekilde yapıldığını kanıtlıyor. Kültepe'de bulunan diğer tabletler de ticaretle ilgili bilgiler içeriyor ve bu sayede o dönemdeki ticaret hayatına dair detaylı bilgi edinmek mümkün oluyor.

Kulakoğlu'nun Açıklamaları:

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de bulunan tabletlerin önemini şu şekilde vurguluyor: "Kültepe’de tabletlerin bu kadar çok bulunmasının sebebi aslında ticaret. Yani para ile ilgili yapılan her işlem kayıt altına alınmış. Asur’dan çıkan kervanın yolda harcadığından başlayarak buraya gelişi, buradan başka şehirlere gidişi sırasında harcanan her şey yazılı olarak günümüze kadar ulaşmış. Ayrıca burada olan insanların birbirleriyle olan alacak verecek ilişkisi de kayıt altına alınmış ve şahitler huzurunda bunlar tutulmuş. Burası çok hareketli bir şehir, günümüzden 4 bin yıl öncesinde metropolitan bir şehir. Yaklaşık 30 bin ile 50 bin arasında insanın yaşadığı bir yer burası. Gayet doğal olarak da çok farklı konular bir araya geliyor. Bu işler arasında önemli olan ticareti aktivitelerin de iyi bir şekilde belgelenmesi ve belgelendikten sonra esas olarak bizim en çok dikkatimizi çeken hususlardan bir tanesi."

Kaynak: iha