Niğde'nin Altunhisar ilçesinde buzağı ölümlerini önlemek ve buzağı sağlığını geliştirmek amacıyla 100 adet buzağı kulübesi dağıtıldı.

Yüzde 70 Hibeyle Buzağı Kulübeleri Dağıtıldı

Altunhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Destekleme Programı Buzağı Kulübesi Projesi kapsamında toplam 100 buzağı kulübesi hak sahibi çiftçiye teslim edildi. İlçe Müdürlüğü hizmet binasında gerçekleştirilen dağıtım törenine İlçe Kaymakamı Abdussamed Yiğit, İlçe Belediye Başkanı Neşet Doygun, İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Bezeng ve yetiştiriciler katıldı.

Daha Sağlıklı ve Güçlü Buzağılar İçin

Projenin amacı, buzağıların bağışıklık sistemi gelişene kadar hastalıklara karşı korunmasını sağlayarak, buzağı ölümlerini en aza indirmek ve buzağı yetiştiriciliğinde verimi artırmaktır. Buzağı kulübeleri sayesinde buzağılar, kuru, hijyenik, temiz ve sağlıklı bir barınma ortamına kavuşacak.

Yetkililerden Yetiştiricilere Önemli Mesajlar

Sultanhanı'da Mısır Tarlasında Oluşan Obruk Tedirginlik Yarattı! Sultanhanı'da Mısır Tarlasında Oluşan Obruk Tedirginlik Yarattı!

İlçe Kaymakamı Abdussamed Yiğit yaptığı konuşmada, projenin buzağı yetiştiriciliğinde önemli bir katkı sağlayacağını belirterek, yetiştiricilere bu kulübeleri en iyi şekilde kullanmaları tavsiyesinde bulundu. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş ise proje ile ilgili bilgiler vererek, buzağı ölümlerinin önlenmesi ve buzağı sağlığının geliştirilmesi için yetiştiricilerin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ve teknik personellere danışmaları gerektiğini söyledi.

Kaynak: iha