Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı'nın Dönüşü Tekrar Ertelendi!

29 ŞUBAT 2024  İKİZLER BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 İKİZLER BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibinin Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartlarının devam etmesi nedeniyle bir kez daha ertelendiğini açıkladı.
 

Hava koşulları uygun olmadığı için Alper Gezeravcı ve Axiom-3 ekibinin Dünya'ya dönüşü tekrar ertelendi. SpaceX'in resmi açıklamasına göre Dragon uzay aracının en erken 10 Şubat Cuma günü iniş yapması planlanıyor.

Alper Gezeravcı ve diğer astronotların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve uzay istasyonunda kapsamlı bir şekilde devam ettiklerini bildiriyor.Mürettebatın sağlıklarının yerinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Ekipler, bir sonraki uygun kenetlenme fırsatı için hava şartlarını izlemeye devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı , 2 Aralık 1979'da Mersin'de doğan Türk Hava Kuvvetleri pilotu ve Türkiye'nin ilk astronotu . 11 Nisan 2023 tarihinde Axiom-3 (Ax-3) görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) uygulanmıştır.

Eğitimi ve Kariyeri:

  • 2002 yılında Hava Harp Okulu'ndan Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu.
  • 2004 yılında F-16 pilotu aldı.
  • 2010 yılında ABD Hava Teknoloji Kuvvetleri Enstitüsü'nde (AFIT) Harekât Araştırması Yüksek Lisansı yaptı.
  • 2020 yılında NASA'nın astronot adaylığı kabul edildi.
  • 2022 yılında Axiom-3 görevi için seçildi.