31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan mahalli idareleri seçimleri için geri sayım devam ederken siyasi arenada hareketlilik yaşanmaya başladı. Aday adaylığı sürecini tamamlayan birçok parti belediye başkan adaylarını açıklamaya hazırlanıyor.

Oy potansiyeli olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kalesi konumunda gösterilen Sivas ise yarın genel merkez tarafından açıklanacak olan adaya kilitlenmiş durumda.

Büyük Birlik Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ise adaylarını açıklamak için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayının açıklanmasını beklediği ifade ediliyor.

Hangi İsim Aday Olacak

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 9 Kasım 2023 tarihinde başlayan aday adaylığı başvuru sürecinde Turan Topgül ile Abdurrahim Ceyhan resmi başvuru yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nin mevcut belediye başkanlarını doğal aday adayı kabul etmesiyle birlikte mevcut Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’de aday adayı listesinde yer aldı.

Gelinen noktada 3 aday adayı bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vereceği nihai karar seçmenler tarafından merak ediliyor.

Topgül Genel Merkez’den Hızlı Davrandı

Aday belirleme süreci devam ederken mevcut aday adayı Turan Topgül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla genel merkezin Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i yeniden aday göstereceğini duyurdu.

Genel merkezden önce Turan Topgül yaptığı açıklama Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas İl Başkanlığı ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından cevapsız bırakıldı.

Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası

Halk Bilgin Diyor

Turan Topgül’ün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya karşın Adalet ve Kalkınma Partisi nihai kararını 18 Ocak 2024 Perşembe günü açıklayacağını ifade etti.

2019 yılından bu yana Sivas Belediye Başkanlığı görevini yürüten Hilmi Bilgin’in ise bir dönem daha Sivas Belediye Başkanı olarak görev yapması vatandaşlar tarafından talep ediliyor.

2019 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde Hilmi Bilgin’in aldığı yüzde 49 oy oranını 2024 mahalli idareler seçimlerinde iki katına çıkacağı öne sürülüyor.