1983 Yılında Sivas’ta Doğdu. İlkokulu Yıldızeli Cumhuriyet İlkokulunda, orta ve lise öğrenimini Yıldızeli İmam Hatip Lisesi’nde, üniversite eğitimini Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu Ziraat ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

Memuriyet hayatına 1999 yılında Yıldızeli Merkez Cami Vekil İmam Hatibi olarak başladı. Akabinde 2004 yılında Yıldızeli Belediye Başkanlığı’nda göreve başladı. Belediye Başkanlığı Zabıta Birimi ve Özel Kalem Sorumlusu olarak 5 yıl çalıştı, 2009-2019 yılları arasında Yıldızeli İlçe Özel İdare Müdürlüğünde Şef olarak çalıştı. Yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle Mülki İdare Amirliği Makamınca 6. Kez Üstün Başarı ve Başarı Belgeleriyle taltif edildi.


AK Parti Genel Merkezi AR-GE Başkanlığı tarafından düzenlenen, 17. Dönem ve 18. Dönem eğitim programlarına katılım ve başarı sağlayarak Siyaset Akademisi sertifikasını aldı. Milletvekilliği ve Yerel Seçimlerde hatiplik görevlerini üstlendi.

Sivas Temizlikte Sınıfta Mı Kalıyor? Sivas Temizlikte Sınıfta Mı Kalıyor?

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti Yıldızeli Belediye Başkanı Adayı olarak girmiş olduğu seçimde yüzde 60,20 oy oranı ile il birincisi olarak Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir.


Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Sabit Karakaş evlidir.