AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy, mecliste yapmış olduğu konuşmada 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması müjdesi verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu’nun vermiş olduğu Araştırma Önergesi hakkında konuşmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına söz alan AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy, mecliste yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Sivas Rukiye Toy
“İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bini çocuk, 10 bini kadın 35 bine yakın Filistinli öldürüldü. Hamas'ın ateşkesi kabul ettiğini duyurmasına rağmen katliamlarına devam eden katil İsrail’i bir kez daha en derin duygularla lanetliyorum.


Şüphesiz hayatta her meslek kendi ölçeğinde kıymetli ve saygıdeğerdir.  Fakat hiçbiri, hepimizin tecrübe ettiği üzere öğretmenlik kadar insan hayatında iz bırakmaz. Çünkü insan hayatı öğrenmek ve tatbik etmekten ibaret bir serüvendir. Bu sebeple de öğretmenlik, bir meslekten öte hayatımızın her döneminde farklı kişilerin üstlendiği, anne karnında başlayan ve ancak mezarda son bulan bir roldür.
Hiç kuşkusuz öğretmenler, toplumsal hayatın her alanı ve her evresiyle iç içe olan, 19 milyondan fazla öğrencisi, 74 binden fazla eğitim kurumuyla eğitim sistemimizin en önemli aktörüdür.
Bu sebeple eğitim öğretim hizmetini yürüten öğretmenlerimizin günümüz koşullarında ihtiyaç duyulan bilgi, beceri ve tutumları kazanmış olarak gerekli psikolojik ve pedagojik kabiliyet ve donanımla mücehhez bir şekilde öğrencilerimizle buluşmaları gerekir. 

Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda büyümenin katalizörü olan öğretmenlerimizin; gerekli niteliklere sahip olarak yetişmelerini sağladığımız, sorunlarını çözebildiğimiz, her türlü maddi ve manevi sıkıntıdan uzak ve huzurlu bir şekilde görev yapmalarını temin ettiğimiz ölçüde eğitimdeki başarımızın artacağında şüphe yoktur. 
Tüm bu beklentilerin karşılanması ve hedeflenen başarıların yakalanabilmesi için öğretmenlerimizin meslek öncesinde yetiştirmelerinden mesleğe kabullerine, mesleki gelişimlerinden kariyer basamaklarında ilerlemelerine kadar meslekle ilgili tüm aşamalar bir bütünlük içerisinde ele alınmalıdır.
İlk günden itibaren bu ilkeler ışığında eğitime verdiğimiz önem hiçbir şartta değişmemiştir. Hazırladığımız tüm bütçelerde en büyük pay her zaman eğitime verilmiştir. İktidarımız döneminde yapılan yatırımlar, gerçekleştirilen projeler ve uygulamaya koyulan yeniliklerle Milli eğitimimize ilişkin birçok yapısal sorun ortadan kaldırılmıştır. Bu durum uluslararası izleme çalışmalarının sonuçlarına da yansımıştır. 

Öğrenci sayımızdaki artışa rağmen eğitim kalitemizin düşmediği hatta OECD tarafından yapılan değerlendirmelerde ülkemizin PISA ve TIMSS performansının önemli bir artış eğiliminde olduğu belirtilmiştir.
2003-2024 yılları arasında toplam 799 bin 517 öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Bu sayı güncel öğretmen mevcudunun %77,4’ünü oluşturmaktadır.

Bu dönemde de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Sayın Bakanlarımızın gayretleriyle mümkün olan en fazla sayıda gencimizi eğitim camiamıza dahil edeceğiz. Fakat geldiğimiz noktada özellikle pandemiyle başlayan ve savaşların gölgesinde geçen son 4 yılda hem Türkiye'de hem de dünyada ekonomik ve sosyal hayat alt üst olmuş, sonuç olarak sürecin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle ekonomi alanında çok boyutlu sonuçları ortaya çıkmıştır. 

Kayseri Büyükşehir'den Pınarbaşı'na 40 Milyon TL'lik Yol Yatırımı Kayseri Büyükşehir'den Pınarbaşı'na 40 Milyon TL'lik Yol Yatırımı

Sözlerime son verirken bugün müjdesini verdiğimiz 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının ülkemize ve eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Görevine başlayacak her bir öğretmenimize şimdiden başarılar diliyorum.”