Cumhuriyet Üniversitesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutladı.
Etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde sergi açılışı ve panel düzenlendi. Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas Milletvekili Rukiye Toy'un da katıldığı program yoğun ilgi gördü.
Sergi açılışında konuşan Toy, kadınların toplumdaki önemini vurguladı. Toy, "Kadın ve erkek birlikteliğinde ne kadınsız ne de erkeksiz bir toplum düşünülemez. Cumhuriyettin ilk yıllarında kadınlarımız birçok kazanım elde etmiştir. 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı ile 1937 seçimlerinde meclise 18 kadın milletvekili girmiştir. Milletvekili sayının artmasındaki en önemli etken Cumhurbaşkanı’mızdır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da söylediği gibi kadınların toplum hayatının dışına iten bir millet potansiyelinin yarısından vazgeçmiştir." dedi.
Sergi açılışının ardından gerçekleştirilen panelde ise akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün önemini ve kadın haklarını tartıştılar.

Deprem Anında Ne Yapılmalı? Deprem Anında Ne Yapılmalı?

Rukiye Toy
Panelde konuşan akademisyenler, kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatındaki karşılaştığı sorunlara değindiler. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ise kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi için yapılması gereken çalışmalar hakkında öneriler sundular.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Üniversitesi'nde düzenlenen etkinlikler büyük beğeni topladı.

Rukiye Toy-1