Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan mahalli idareler seçimleri için geri sayım devam ederken kadınların iş gücüne katılım oranları hakkında bilgi vererek, seçimlerin ardından kadın istihdamının arttırılması yönünde önemli projeleri hayata geçireceklerini ifade ederek açıklamalarda bulundu.

Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası

AK Parti hükümetleri döneminde kadınların hakları konusunda birçok politika ortaya koyulduğunu söyleyen Milletvekili Rukiye Genç Toy; “Hükümetlerimiz döneminde ortaya koyduğumuz politikalar ile kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi; hak, fırsat ve imkanlardan eşit şekilde yararlanmalarının sağlanması amacıyla hukuksal ve mevzuatsal birçok düzenleme yapılmıştır. Bu sayede 2002 yılında yüzde 27,9 olan kadınların işgücüne katılma oranı, 2023 yılı verilerine göre yüzde 36,1'e yükselmiş, kamuda çalışan kadın oranı yüzde 40'ın üzerine çıkarılmıştır. Bu durum ülke siyasetine de yansımıştır. Ülkemizde 2000'li yılların öncesinde ortalama yüzde 2'nin altında olan siyasette kadın temsil oranı 2002 seçimlerinden sonraki 21 yıl içinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştı. Bugün TBMM'de yüzde 19,83 oranla 121 kadın milletvekili görev yapmaktadır. Burada bunun mimarı ve en büyük temsili sağlayan 50 milletvekili ile AK Partimizdir. Sonuç olarak her ilde olduğu gibi Sivas’ımız da bu gelişmelerden nasibini alarak kadın istihdamında önemli gelişmeler olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Kadın istihdamının arttırılması üzerine çalışmaların devam ettiğini belirten Rukiye Genç Toy; “Malumunuz mevcut Belediye Başkanımız Hilmi Bey ile yolumuza devam ediyoruz. Hilmi Başkan ve ekibi bundan önce çok başarılı işlere imza attılar. Yeni dönemde Belediyemiz tarafından kadınların sosyal hayata katılımını artıracak nitelikte olacak projelerin bizler Meclis ve Ankara boyutuyla her zaman destekçisi olacağız. Yerel seçimlerin ardından önümüzde seçimsiz geçecek 4 yıl var. Kadın istihdamı başta olmak üzere Sivas’ımızın ve hemşerilerimizin sorunlarını çözecek birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.” açıklamasını yaptı.