Köy meydanına asılan pankartla duyurulan bu karar, muhtar Davut Doğan'ın liderliğinde gerçekleştirildi.

Köy muhtarı Doğan, köy halkının talebi üzerine alınan bu kararın, maddi ve manevi açıdan insanlara zarar verdiğini düşündüklerini belirtti. Ayrıca, bu geleneğin dini açıdan da desteklenmediğine vurgu yaparak, taziye yemeği uygulamasını sonlandırdıklarını ifade etti. Muhtarlık tarafından köy meydanına asılan pankart, bu değişikliği köylülere duyurdu. Pankartta, "Cenaze evine yemek götürülür. Bundan dolayı cenazelerimizde taziye yemeği kaldırılmıştır" ifadesi kullanıldı.

Muhtar Doğan, yaptığı açıklamada, köy halkının bu kararı desteklediğini ve benimsediğini belirtti. Aynı zamanda, bu adımın sadece Ahılı köyünde değil, diğer köylerde de benimsenmesini umduklarını ifade etti. Taziye yemeği geleneğinin yerine, cenaze sahiplerine daha etkili bir destek sağlama amacını taşıyan bu kararın, sosyal medyada da olumlu yankı bulduğunu söyledi.

Öğretmen Melike ve Kuzu Dobby'nin Sıra Dışı Dostluğu Öğretmen Melike ve Kuzu Dobby'nin Sıra Dışı Dostluğu

Ahılı köyü sakinleri, bu değişikliğin köylerindeki ve diğer köylerdeki cenaze törenlerinde olumlu bir etki yaratmasını ve insanların daha fazla dayanışma içerisinde olmalarını umut ediyor.