Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye genelinde yaşanması muhtemel meteorolojik olumsuzluklara karşı tedbirli olunması amacıyla 41 il için turuncu, 31 il için sarı uyarı yayımladı.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, toplamda 72 il için meteorolojik uyarı yapıldığı belirtildi.

Turuncu uyarı verilen iller arasında Adana, İstanbul, Trabzon gibi büyük şehirler bulunurken, sarı uyarı verilen iller arasında ise Ankara, İzmir, Gaziantep gibi önemli şehirler yer alıyor.

Rektörlerden Kınama Rektörlerden Kınama

AFAD, uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine gerekli bilgilendirmeleri yaptı. Turuncu ve sarı meteorolojik uyarı verilen illerde AFAD ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu vurgulandı.

Vatandaşlar, sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Turuncu uyarı verilen iller şu şekilde:

  • Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak.

Sarı uyarı verilen iller ise şu şekilde:

  • Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat.