Bakan Yusuf Tekin’den Öğretmenlere Teşekkür Mektubu Bakan Yusuf Tekin’den Öğretmenlere Teşekkür Mektubu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ogün Samast hakkındaki yeni iddianameyle ilgili yaptığı açıklamada, "Yargı makamları gerekli değerlendirmeyi yapacaktır" dedi. Ankara'da düzenlenen "Yarının dünyasında bugünün çocuk hakları" programının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Tunç, Ogün Samast'ın FETÖ ile ilişkilendirilen yeni iddianamesine yönelik sorulara şu şekilde cevap verdi:

"Bu konular, yargısal süreçlerle ilgili konular. Yargısal süreçle ilgili konularda dosyaların evveliyatını bilmeden hüküm vermek doğru değil. 2007 yılında gerçekleştirilen ve Türkiye’yi sarsan hunharca bir cinayet gerçekleştirildi. Cinayet sonrası azmettirenler ve tetikçilerle ilgili yargılama süreci başladı. Tetikçinin yaşının küçük olması nedeniyle çocuk mahkemesinde devam etti. Diğer azmettirenlerle ilgili olarak da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verildi. Bunların infazı cezaevinde devam ediyor. Çocuk mahkemesinde yargılanan tetikçinin Türk Ceza Kanunu'na göre çocuk olması sebebiyle ağırlaştırılmış müebbet cezası yerine 18-24 arasında takdir edilecek bir ceza söz konusudur. Mahkeme o dönemde 21 yıla hükmetti. Cezaevinde yatmış olduğu süre Ceza İnfaz Kanunu'na göre doldu."

Bakan Tunç, Ogün Samast ile ilgili hazırlanan yeni iddianameye göre kamuoyunun bilmediği konular olduğuna dikkat çekti. "Azmettirenlerle tetikçiye terör örgütü olmayan örgüt kapsamında cezalar verilmişti. Çocuk mahkemesine suç duyurusunda bulunan tetikçiyle ilgili olarak da iddianame düzenlenmişti. Nisan ayında bu iddianame birtakım eksiklikler nedeniyle iade edilmişti. Bu eksiklikler giderilerek yeni iddianame tekrar çocuk mahkemesine sunuldu. Bu kapsamda da yargılama devam edecek" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, "İddianamenin zaman aşımına uğrayacak mı?" sorusunu cevaplayan Bakan Tunç, "Tüm bunların değerlendirmesini yapacak olan mahkemelerimizdir, yargı makamlarıdır. Hep beraber bunun neticesini bekleyeceğiz" yanıtını verdi.