Hamas, Katar ve Mısır'ın Ateşkes Teklifini Kabul Etti: İsrail'in Yanıtı Ne Olacak? Hamas, Katar ve Mısır'ın Ateşkes Teklifini Kabul Etti: İsrail'in Yanıtı Ne Olacak?

ABD Başkanı Joe Biden, İspanyolca yayın yapan televizyon kanalına Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili açıklamalarda bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik eleştirilerde bulunan Biden yaptığı açıklamada, "Yaptığı şeyin bir hata olduğunu düşünüyorum. Onun yaklaşımına katılmıyorum" ifadelerine yer verdi.
İsrail yönetimine ateşkes yapılması, gelecek 6-8 hafta boyunca ülkeye giren gıda malzemesi ve ilaçların tam erişimine izin vermesi çağrısını yineleyen Biden, “Suudilerden, Ürdünlülere ve Mısırlılara kadar herkesle konuştum. Bu gıdayı taşımaya hazırlar. Bu insanların tıbbi ve gıda ihtiyaçlarını karşılamamanın hiçbir mazereti olamaz. Artık bunun yapılması gerekiyor" ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Joe Biden, 4 Nisan’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail'in sivillerin zarar görmemesi ve yardım çalışanlarının güvenliği için somut adımlar atması gerektiğini belirterek ateşkes sağlanması çağrısında bulunmuştu.