İkinci Öğretimlerin Kapanmasıyla Üniversite Tercihlerinde Talep Artacak İkinci Öğretimlerin Kapanmasıyla Üniversite Tercihlerinde Talep Artacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren en yaşlı aday 85 yaşındaki Mustafa Taşbaş ile bir araya geldi. Bu buluşma, eğitimde yaşın bir engel olmadığını göstermek için gerçekleşti.

Taşbaş, Konya Karatay Mevlana Kız İmam Hatip Lisesi'nde sınava girerek Bilgisayar Programcılığı Bölümü'nde okumak istiyor. Torunları tarafından sınava kaydedilen Taşbaş, sınavın iyi geçtiğini ve heyecanlı olduğunu söyledi.

ÖSYM Başkanı Ersoy, Taşbaş'ın azmini ve kararlılığını tebrik ederek tüm adaylara ilham kaynağı olduğunu belirtti. Ersoy ayrıca, sınav sonuçlarının 17 Temmuz'da açıklanacağını ve ÖSYM'nin 60'a yakın sınav düzenlediğini, 13 milyondan fazla adayın sınava girdiğini ve sınavların dijitalleşmeye doğru ilerlediğini ifade etti.

15 Yaşındaki En Genç Aday da Hedeflerini Paylaştı:

YKS'nin en genç adayı 15 yaşındaki Elif Koçak da ÖSYM Başkanı Ersoy ile buluştu. Adana Sarıçam Ulubey Ortaokulu'nda sınava giren Koçak, sınavın güzel geçtiğini ve asıl amacının o atmosferi yaşamak olduğunu söyledi. Koçak, açık öğretimden okuduğu liseyi bitirdikten sonra hedefinin Nükleer Tıp Bölümü'nde okumak olduğunu ve akranlarına da derslerine güzel çalışmalarını tavsiye ettiğini belirtti.

Kaynak: iha