Eskişehir'de 40 yılı aşkın süredir oluk, boru ve saç işiyle uğraşan Yalçın Yeltürk, 77 yaşında yeni çıraklar yetiştirebilmek için "Usta Öğreticilik Belgesi" almak üzere Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitime başladı.

Yeltürk, sahip olduğu "Ustalık Belgesi"nin yanında çırak yetiştirebilmek için gerekli olan "Usta Öğretici Belgesi"ni de almak istiyordu. Bu amaçla Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne başvuran Yeltürk, gerekli belgeleri tamamladıktan sonra eğitim almaya başladı.

Okulda diğer öğrencilerin de dikkatini çeken Yeltürk, "Öğrenmenin yaşı yoktur" diyerek ilham kaynağı oldu.

Yeltürk, sektördeki tehlikelere de dikkat çekerek, "Bizim sektörde yetişen var ama çok dikkat etmek lazım, meslek tehlikeli. Ben 10-15 katlı binadan iple iniyorum. Bunu yapan Eskişehir'de yok, çok yapan da olmuyor" dedi.

TYT Kahramanı ÖSYM Görevlisi: Kimliksiz Adayı Sınava Yetiştirdi TYT Kahramanı ÖSYM Görevlisi: Kimliksiz Adayı Sınava Yetiştirdi

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sırrı Kabadayı ise Yeltürk'ün azmini takdir ederek şunları söyledi:

"Usta öğreticilik belgesi almaya gelen beyefendinin evraklarını teslim aldık. Bir iş yeriniz varsa ve burada çırak ya da kalfa olarak çalıştırmak istiyorsanız mutlaka usta öğreticilik belgesine sahip olmanız gerekiyor. Halihazırda aktif olarak görevini işini yapmakta olan bu ustamıza 'Usta Öğreticilik Belgesi' vermemizle birlikte kendisi yanında çırak ve kalfa çalıştırabilme imkanına sahip olacak. Biz Yalçın beyi özellikle 78 yaşında olmasına rağmen 'Usta Öğreticilik Belgesi' almak için müracaat etmesinden dolayı hala öğrenme ve öğretme isteğinin olmasından dolayı gerçekten kutluyoruz. Öğrenmenin yaşı yoktur. Tüm öğrenmek ya da öğrendiklerini öğretmek isteyenleri okulumuzda 'Usta Öğreticilik Belgesi' almaya davet ediyorum."

Editör: İhlas Haber Ajansı