Aksaray'da tarım arazilerindeki zararlı haşerelerle mücadeleye önemli bir katkı sağlaması amacıyla 300 keklik doğaya salındı. Bu keklikler, yaz aylarında artış gösteren haşerelerle mücadele ederek doğaya zarar veren haşerelerin çoğalmasını engelleyecek.

Anadolu’nun En Büyük Adası Satıldı Anadolu’nun En Büyük Adası Satıldı

Doğa koruma ve destekleme mücadelesi kapsamında gerçekleştirilen bu salımda, Konya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Orhan Çatalcam önemli açıklamalarda bulundu. Çatalcam, Kınalı Teknik Kanatlı Yaban Hayatı Dağıtım programı çerçevesinde bu yıl 300 civarında kekliğin doğaya bırakılacağını ve son 10 yıl içerisinde ise yaklaşık 16 bin 250 kekliğin Aksaray'da salındığını belirtti.

Kekliklerin önemini vurgulayan Çatalcam, "Süne, çekirge, kene gibi diğer tarım zararlılarıyla ilgili mücadelede, deyim yerindeyse biyolojik mücadelenin ta kendisi kekliklerimiz. Bu anlamla sahaya salacağız. Biyoçeşitliliği de korumuş olacağız" dedi.

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu da programda yaptığı konuşmada kekliklerin zararlı haşerelerle mücadelede oldukça faydalı olduğunu ve ormanların ve bitkilerin güvenlik görevlisi olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

Kafeslerdeki 300 adet keklik kuşunun doğaya bırakılmasıyla program sona erdi.

Kaynak: iha