Sivas’ın geleceği için oldukça önemli olan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulumunu hızlandırmak için Vakıf kurduklarını aktaran Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, “Üniversiteye destek verilecek bir vakıf çalışması yapmak için Abdullah Gül Üniversitesi’nde olduğu gibi bir Vakıf kurduk. İş adamları ile görüştük gerekli destekleri sağlayacaklarının sözünü aldık. İl dışındaki Sivaslı iş adamlarını da vakfın içerisine katmayı planlıyoruz” dedi.

MEHMET TIRPAN

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Üniversitenin master planının daha önceden yapıldığını, kampüsün kurulacağı alanın ve fakültelerin kurulacağı alanın tasarlanmasından dolayı çalışmaların hızlı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Fakültelerin, bölümlerin ve laboratuvarların büyüklüklerine göre master plandaki alanların ihtiyaca göre tekrar yeniden düzenlenebileceğini aktaran Rektör Kul, “Yakında Kurulacak kampüs alanı 455 bin metre kara olacak. Gelişim alanı 295 bin metre kare olmak üzere toplam 1 milyon metre kare alana Üniversite yayılmış olacak” dedi.

Bu ağır yükün altından tek başına kalkmanın mümkün olmadığına da dikkat çeken Kul, “Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü, Sivas Belediyesi başta olmak üzere il içinden ve il dışından yeni Üniversitenin projesine katkı sunabilecek kamu ve özel sektör kuruluşlarının görüşlerine müracaat edilerek ortak akılın harekete geçirilmesi ve en iyi projenin ortaya çıkması için görüşmeler yapılacak. Üniversiteye destek verilecek bir vakıf çalışması yapmak için Apdullah Gül Üniversitesi’nde olduğu gibi bir Vakıf kurduk. İş adamları ile görüştük gerekli destekleri sağlayacaklarının sözünü aldık. İl dışındaki Sivaslı iş adamlarını da vakfın içerisine katmayı planlıyoruz. Gruplar halinde sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek çalıştaylar düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu oluşturacağımız istişare heyetinin kararları doğrultusunda hareket edeceğiz. Ankara’da Bakanlıklarda ve YÖK’le ilgili çalışmalar yaptık. Şimdi yol haritamızı gözden geçirip çalışmaları hızlandırmaya gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.